Podstawa Prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych:
- z matematyki na poziomie podstawowym ? ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
- z geografii na poziomie rozszerzonym ? usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Język polski jako przedmiot obowiązkowy:
- przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- czas trwania: 170 minut.
- za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną ? 20 pkt (ok. 12?15 zadań ? głównie otwartych ? opartych na dwóch tekstach)
część 2: wypracowanie ? 50 pkt. - trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
- jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki ? z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
- część ustna ? nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Matematyka jako przedmiot obowiązkowy:
- przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
- czas trwania: 170 minut.
- za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt ? zadania zamknięte; 17 pkt ? zadania otwarte.
- liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015?2020: 9).
Język obcy jako przedmiot obowiązkowy:
- przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) ? A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- czas trwania: 120 minut.
- za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt ? zadania zamknięte, 10 pkt ? zadania otwarte.
- część ustna ? nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe):
- przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- w przypadku języków obcych nowożytnych ? ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) ? B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym ? nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.
Inne zmiany na egzaminach:
Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Zadania dla Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
Do 23 grudnia br. CKE ogłosi harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r.
Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje aneksy do informatorów o egzaminie maturalnym w 2021 r.
Ważne informacje i terminy:
Przypominamy Maturzystom o obowiązku poinformowania szkoły o chorobach przewlekłych (na podstawie zaświadczeń lekarskich), opiniach lub orzeczeniach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dotyczących uprawnień w zakresie dostosowań, warunków i form egzaminu maturalnego.
Wszyscy Maturzyści do 7 lutego 2021 r. mają możliwość dokonania korekty deklaracji wstępnych w zakresie zmiany: języka obcego nowożytnego, przedmiotów dodatkowych oraz rezygnacji ze wskazanego egzaminu.