Poznanie historii żyjących w Niemczech i w Polsce Żydów oraz współpraca z młodzieżą z niemieckich szkół ? tak uczniom liceum upłynął poniedziałek 04.04.2022 roku.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwujęzycznych warsztatach i wykładach, które odbyły się w synagodze w Görlitz i miały na celu przybliżenie młodzieży historii życia gmin żydowskich w tym mieście oraz na terenie całej Saksonii. Wykłady, zorganizowane przez stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V, pozwoliły nam na poszerzenie wiedzy o historii Görlitz i Zgorzelca, poznanie dziejów żyjących w mieście Żydów, czy sprawdzenie swych umiejętności językowych.
Zajęcia trwały od godziny dziesiątej do trzynastej. Mieliśmy czas na zapoznanie się z uczniami ze szkół niemieckich i krótką dyskusję na temat ewentualnych wcześniejszych doświadczeń z Żydami. Kolejnym etapem zajęć było obejrzenie dwóch filmów dotyczących historii Żydów w Görlitz. Dowiedzieliśmy się także, jak wiele z ważnych dla miasta osób, ma żydowskie korzenie. Poznaliśmy przyczyny narastającej w Saksonii niechęci do Żydów i okoliczności ich wygnania, przypomnieliśmy sobie bolesny Holokaust. Wiedzą na temat historii Żydów z Polski podzielił się też aktywny podczas warsztatów uczeń z klasy II C ? Franek Kałas.
Synagogę odwiedziliśmy już drugi raz, tym razem nie koncentrowaliśmy się na historii budynku, jego stylu, czy detalach architektonicznych. Na pewno był to dobrze wykorzystany czas. Dodatkowo po edukacji on-line mogliśmy integrować się i podziwiać nasz wielokulturowy region.
Dziękujemy też naszym nauczycielkom ? p. Beacie Stypczyńskiej i p. Elżbiecie Góreckiej.
Igor Zawadzki, klasa II C