Herb szkoły

W mieście królów

Sezon wycieczek w naszym liceum nadal trwa. I tak oto, 27 października o czwartej nad ranem klasa 4D wraz z uczniami klasy 4A i 3C wyruszyła w podróż do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Pomimo tak wczesnej pory na naszych twarzach widniały uśmiechy i podekscytowanie nadchodzącą przygodą. Cała podróż przebiegła nam w przyjemnej atmosferze, nawet mimo znaczącego opóźnienia pociągu do Krakowa. Także chwilę po 12:00 meldujemy się na Dworcu Głównym i stamtąd udajemy się do naszego miejsca noclegowego, gdzie pozostawiamy bagaże i od razu wraz z przewodnikiem idziemy na zwiedzanie miasta. Po drodze mijamy główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego -Collegium Novum. Idąc dalej, pasem zieleni miejskiej zwanej Plantami, docieramy nad Wisłę i górujące nad nią Wzgórze Wawelskie. Spacerując wzdłuż brzegu rzeki nie mogliśmy pominąć pomnika Smoka Wawelskiego i zamieszkiwanej przez niego według legendy, Smoczej Jamy. Pogoda nam sprzyjała, słońce świeciło i tak wędrując, już po chwili znaleźliśmy się na Wawelu, skąd rozpościerał się cudowny widok na tętniący życiem Kraków. W oddali można było dostrzec nawet Kopiec Kościuszki. Kolejnym punktem wyprawy była Katedra na Wawelu, miejsce pochówku wielu królów m.in. Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Stefana Batorego czy Zygmunta Starego. W samym centrum katedry znajduje się również ołtarz św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego, męczennika, świętego Kościoła katolickiego, jednego z głównych patronów Polski. Udaliśmy się również do podziemnej Krypty, gdzie spoczywają prochy polskich wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Na koniec zwiedzania katedry wspięliśmy się na wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się najsłynniejszy polski dzwon – Dzwon Zygmunta. Przed opuszczeniem Wawelu odwiedziliśmy również okazały dziedziniec zamku. Dalej, zgodnie z planem, podążyliśmy w kierunku Starego Miasta, by zobaczyć Rynek Główny, Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Do tego ostatniego miejsca wstąpiliśmy, by podziwiać ołtarz mariacki, dzieło Wita Stwosza. Tu nasze dzisiejsze zwiedzanie dobiega końca. Przyszedł czas na posiłek, wieczorny spacer po Krakowie i regenerację.

Drugiego dnia po śniadaniu, przetransportowaliśmy się komunikacją miejską na Kopiec Kościuszki. W muzeum została nam przybliżona sylwetka Tadeusza Kościuszki, od dzieciństwa, przez jego działania i dokonania aż do śmierci. Był on m.in. twórcą najważniejszej fortyfikacji West Point, bohaterem wojny o Niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódcą insurekcji kościuszkowskiej. Następnie wspięliśmy się na Kopiec Kościuszki, symboliczną mogiłę złożoną w hołdzie bohaterowi dwóch kontynentów. Z tego miejsca mieliśmy okazję spojrzeć na Kraków z innej perspektywy. Następnym punktem programu było zwiedzanie dziedzińca Collegium Maius, gdzie uczestniczyliśmy w wystawie zatytułowanej “I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim”. Dalsza część dnia upłynęła nam na spacerach i wspólnej integracji.

Trzeciego dnia zaplanowane było zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau, niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Przed odwiedzeniem muzeum, udaliśmy się na wcześniejszy niż zazwyczaj obiad i o godzinie 15:00 weszliśmy do środka. Wsłuchani w opowieść pani przewodnik, przemierzaliśmy kolejno baraki, komory gazowe sprytnie ukryte w obozowym krajobrazie. Przechodząc przez poszczególne bloki dotarliśmy do bloku nr 11 i słynnej “ściany śmierci”. Słyszeliśmy o metodach stosowanych przez nazistów, które coraz bardziej odczłowieczały i poniżały więźniów. Następnie udaliśmy się do drugiej części obozu-Birkenau. Mimo iż robiło się coraz ciemniej, zobaczyliśmy rampę kolejową, pozostałości po komorze gazowej, a także zachowane w orginale wnętrze baraku. Była to żywa lekcja historii.

Ostatniego dnia, po śniadaniu, wymeldowujemy się z hostelu. Jeszcze chwila na Starym Mieście i ruszamy na Kazimierz, do dzielnicy żydowskiej. Naszą wyprawę rozpoczynamy przy Starej Synagodze, gdzie pani przewodnik przedstawiła nam genezę osiedlenia się Żydów w tej dzielnicy. W trakcie drugiej wojny światowej naziści stworzyli tu getto, które sukcesywnie pomniejszali. Idąc ulicą Szeroką dotarliśmy do czynnej na modlitwę synagogi Remu oraz należącego do niej cmentarza, gdzie spoczywa rabin Mojżesz Isserles. Podczas tego spaceru poznaliśmy zasady, które obowiązują Żydów w trakcie szabasu, a także odkryliśmy pozostałe nieczynne synagogi. Naszą podróż po Kazimierzu zakończyliśmy na ul. Józefa 12, gdzie została nakręcona scena do filmu pt. “Lista Schindlera”, po czym udaliśmy się na posiłek. Ostanie chwile w tym cudownym miejscu i czas ruszać do domu. Po godzinie 17:00 opuszczamy Kraków i udajemy się w kierunku Zgorzelca. Na miejsce docieramy przed północą.

Z tego miejsca szczególne podziękowania za trud włożony w organizację wycieczki kierujemy w stronę naszej wychowawczyni, pani Sylwii Wojciechowskiej. Również serdeczne podziękowania za opiekę i towarzyszenie nam w tej podróży składamy pani Marcie Bukowej.
Z pewnością był to dla nas wyjątkowy czas. Czas pełen nowy doświadczeń, wrażeń, a także odskocznia od przygotowań maturalnych.
Dziękujemy!

Hanna Domańska, klasa 4D

RODO