Dnia 22.04 około godziny 8:00 w LO im Braci Śniadeckich w Zgorzelcu oficjalnie rozpoczął się projekt ?CZAS NA DOKUMENT?. W gabinecie nr 51 spotkali się wszyscy zaangażowani w składzie: Agata Orpel ? kierownik produkcji, Marcin Arcimowicz ? asystent reżysera , Karolina Szachniewicz, Piotr Kosiorek ? realizacja wywiadów, Damian Lickindorf i Agnieszka Gryszczuk w roli fotografów, Jakub Papla i Albert Pająk jako pomoc techniczna, Monika Pawlik ? odpowiedzialna za reportaż, no i oczywiście Sabin Kluszczyński ? reżyser, który podjął z nami współpracę i zgodził się przewodniczyć całemu przedsięwzięciu.
Gdy nasze krótkie integracyjno-organizacyjne spotkanie dobiegło końca, udaliśmy się całą grupą do biblioteki w celu przeprowadzenia wywiadu z naszą pierwszą bohaterką, panią Ireną Szeligą – bibliotekarką z długoletnim stażem. Materiał, który udało nam się zgromadzić, był sporym zaskoczeniem ? okazało się, że praca w szkole jest naprawdę ciekawa. Pani Szeliga chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami z Karoliną i Piotrkiem. Przeprowadzenie wywiadu i wykonanie niezbędnych ujęć zajęło nam 50 minut.
Prosto z biblioteki skierowaliśmy nasze kroki w stronę przygotowanej wcześniej salki muzycznej, gdzie czekała na nas pani Barbara Rutkowska ? nasza druga bohaterka, wraz z grupą najbardziej muzykalnych uczniów w szkole. Byliśmy świadkami przygotowań do obchodów Święta Trzeciego Maja, mieliśmy przyjemność usłyszeć (i oczywiście nakręcić) kilka niesamowitych wykonań. Napięty harmonogram pozwolił nam pozostać z grupą pani Rutkowskiej tylko 40 minut.
O godzinie 10:45 przenieśliśmy się na pierwsze piętro, gdzie nagrywaliśmy spontaniczne wywiady z poszczególnymi uczniami naszej szkoły. Jako pierwszy wystąpił Krzysztof Oleksyn, uczeń drugiej klasy LO, następni byli kolejno: Marta Walczak, Konrad Rokicki i Szymon Piela ? uczniowie klas pierwszych. Pytaliśmy o samopoczucie w szkole, stosunek do nauczycieli i atmosferę na lekcjach.
Około godziny 12:00, gdy wywiady dobiegły końca powróciliśmy do gabinetu 51, aby chwilę odpocząć, przygotować się do wywiadu z burmistrzem Rafałem Groniczem. Miał się on odbyć w Urzędzie Miasta o godzinie 13:30. Na miejscu byliśmy już o 13:00 i podzieliliśmy się na dwie podgrupy ? pierwszą, w skład której wchodzili : Sabin Kluszczyński, Agata Orpel, Piotr Kosiorek, Monika Pawlik, Karolina Szachniewicz, Agnieszka Gryszczuk – ich zadaniem było przygotowanie sprzętu i naświetlenia do wywiadu z burmistrzem, oraz drugą – Damiana Lickindorfa i Marcina Arcimowicza – odpowiedzialną za zrealizowanie ujęć wewnątrz Urzędu Miasta. Przygotowania szły bardzo sprawnie i punktualnie o 13:30 rozpoczęliśmy nagrywanie wywiadu. Spytaliśmy pana Burmistrza o jego szkolne wspomnienia, o to, czy był prymusem i na jakie zajęcia uczęszczał najchętniej. Okazało się, że kilku nauczycieli, których pamięta ze swoich szkolnych lat, wciąż uczy w naszej szkole. Wywiad zakończył się stosunkowo szybko, już po 20 minutach mieliśmy materiał, który satysfakcjonował obie strony. Opuściliśmy Urząd około godziny 14:00 i skierowaliśmy się w stronę naszego liceum. Tak zakończył się 1 dzień naszego projektu.
Monika Pawlik, klasa II c