Ojcowie Niepodległości to plenerowa wystawa obrazująca kształtowanie granic II Rzeczypospolitej Polskiej, a także przybliżająca Bohaterów Okresu Międzywojennego i Twórców Niepodległości Państwa Polskiego. Licealiści mają okazję obejrzeć wystawę od 7 czerwca 2018 r. dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej.

 

DSC04093

DSC04098

DSC04095

DSC04103

DSC04111

Gratulujemy  uczestnikom III Powiatowego Konkursu Fotograficznego pod hasłem Uchwyć książkę – SLEEVEFACE – ubierz się w książkę –  zorganizowanego przez Filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Zgorzelcu pod patronatem Starosty Zgorzeleckiego pani Urszuli Ciupak.

W kategorii – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie  naszego liceum :

I miejsce  Martyna Baśkiewicz z klasy 1C

II miejsce  Marcela Zagajewska z klasy 1B

III miejsce  Aleksandra Włoszczyk z klasy  1B

Wyróżnienia: Oskar Jabłoński z klasy  1E i Michał Minkiewicz z klasy 1D.

Gratulujemy laureatom, wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu.

Wystawę wszystkich prac nadesłanych na konkurs można obejrzeć  w Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Powstańców Śląskich 1.

 

IMAG7350

IMAG7349

IMAG7346

IMAG7335

baśkiewicz martyna

Martyna Baśkiewicz z klasy 1C

 

justyna drozdowska

Justyna Drozdowska z klasy 1D

 

marcela zagajewska

Marcela Zagajewska z klasy 1B

 

marcin węckowski

Marcin Węckowski z klasy 1E

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grzegorz Zosiuk z klasy 1E

 

hanna piotrowska

Hanna Piotrowska z klasy 1E

 

michał minkiewicz

Michał Minkiewicz z klasy 1D

 

nikola drabik

Nikola Drabik z klasy 1E

 

ola włoszczyk

Aleksandra Włoszczyk z klasy 1B

 

 

dav

Oskar Jabłoński z klasy 1E

 

SLEEVEFACE-MAGDALENA LASKOWSKA

Magdalena Laskowska z klasy 1E

 

jakub połaczański

Jakub Połaczański z klasy 1E

 

szkudlarz ania

Anna Szkudlarz z klasy 1C

 

DSC_0443

 

 

 

 

Na początku czerwca uczeń klasy 2e Damian Jaśkiewicz uczestniczył w finałowym etapie ogólnopolskiej Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii, który w tym roku odbył się w Katowicach. 48 uczniów z całego kraju, w 3 osobowych drużynach z każdego województwa odpowiadało na pytania pięcioosobowej Komisji, a następnie broniło przygotowanych wcześniej prezentacji. Młodzież musiała wykazać się ogromną wiedzą z zakresu lat 70. i 80. i prawidłowo odpowiadać na pytania dotyczące między innymi stanu wojennego, propagandy w PRL-u, działania NSZZ Solidarność czy sytuacji gospodarczej w pozostałych państwach bloku wschodniego. Po stresującym konkursie, wieczorem w ramach odpoczynku uczestnicy udali się na koncert zespołu Fisz Emade –tegorocznego ambasadora olimpiady.

Poziom olimpiady był bardzo wysoki i niestety Damianowi wraz z drużyną nie udało się zająć miejsca na podium. Nasze województwo uplasowało się ostatecznie na 7 miejscu, z niewielką stratą do pierwszej trójki, co i tak jest bardzo dużym osiągnięciem. Już sam udział w Olimpiadzie był wielkim sukcesem dla wszystkich obecnych na niej uczniów.

 

 

 

34202894_1006440366185964_6453838504324497408_n

DSCF27433 (1)

Grupowe-1

W dniu 11 czerwca uczniowie klas: 1A, 2C oraz 2A w ramach współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz odbywającego się Festiwalu Nauki uczestniczyli w licznych wykładach i warsztatach. Dotyczyły one zagadnień zarówno humanistycznych jak i ścisłych.

Wykaz tematów zajęć humanistycznych:

 • Angielszczyzna w polszczyźnie – kilka uwag o stanie rzeczy i jego przyczynach
 • Mózg łowcy zbieracza w każdym z nas. Co psychologia ewolucyjna mówi o ludzkiej naturze?
 • Koncentracja na własnym wyglądzie a popularność wśród rówieśników – czy urodziwi nastolatkowie mają lepiej od mniej urodziwych
 • Efekt Matyldy – o historii udziału kobiet w nauce

 

Wykaz tematów zajęć z informatyki:

 • Systemy produkcyjne we współczesnym przemyśle
 • Sieci sensorów i ich rosnąca rola w naszym życiu
 • Sterowanie logiką i zarządzanie czasem
 • Internet Rzeczy – przykłady zastosowania
 • Trening policyjny z wykorzystaniem platformy VR
 • Zarządzanie energią w inteligentnym domu
 • Magazyny energii w aspekcie samochodów elektrycznych
 • Jak kopać Bitcoiny i inne kryptowaluty
 • Zostań gwiazdą fotografii
 • Automatyka w domu i przemyśle

20180611_094820

20180611_110245

20180611_110304

20180611_114717

Muzyka, duuuużo muzyki i światowej sławy  kompozytor  z Estonii  – Arvo Pärt.
Sobota, 9 czerwca 2018 r. upał i duchota  już od 7 rano. Nie poddajemy się. Jedziemy pociągiem z Görlitz  do Drezna na próbę generalną 11 koncertu symfonicznego w Semperoper.  W programie utwór Łabędzi śpiew Arvo Pärta, koncert na skrzypce i orkiestrę Mieczysława Weinberga /skrzypce Gidon Kremer/ i Cztery legendy fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa.

Obserwujemy,  jak  dyrygent Paavo Järvi pracuje z orkiestrą, jak sam kompozytor  – Arvo  Pärt, który nieoczekiwanie  pojawia się wśród widowni nasłuchuje z wielu miejsc brzmienia orkiestry, a następnie daje wskazówki dyrygentowi oraz muzykom. W czasie przerwy oglądamy w holu opery wystawę poświęconą Arvo Pärtowi.

Zauważamy, że po 2,5  godzinnej pracy muzycy  są zmęczeni i wykazują zniecierpliwienie.  Nie wygląda to na łatwą pracę. Dyrygent jednak nie  daje za wygraną i prowadzi orkiestrę jeszcze dobre 30 minut. Z budynku  Semperoper wychodzimy uduchowieni i … głodni. A tu jeszcze tyle pięknej architektury – Zwinger, Frauenkirche i liczni artyści uliczni, na których też chcemy popatrzeć.

Epilog 😉

Z Drezna oprócz muzyki i architektury zapamiętamy również  kaczki mandarynki odpoczywające nad stawem przy Zwingerze, czarnowrona/wg niektórych ornitologów –  linia występowania czarnowrona kończy się  na Łabie/ i przepięknego, bezbronnego podlota, którego zauważyła Kinga.

W wyjeździe na próbę generalną wzięła udział część klasy 1 d, pani Karolina Prusiecka i Aneta Błaszkiewicz.

Kolejny raz pięknie dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu muzycznemu – Meetingpoint Olivier Messiaen.

 

Strassenkunst

Frauenkirche

Semperoper

wystaw Parta

 

dziewczyny z 1d

 

System penitencjarny w Polsce oraz jego funkcjonowanie budzą dużą ciekawość – szczególnie wśród uczniów o profilu administracyjno-prawnym, w tym klasy 2b, która dnia 06.06.2018r. miała okazję poznać zakład karny w Zarębie. Uczniowie pod opieką pana Tomasza Mańkowskiego oraz pani Katarzyny Ignaszak, pełni ekscytacji, ze skupieniem wysłuchali krótkiej prezentacji oraz wykładu rzecznika prasowego dyrektora zakładu penitencjarnego, kpt  Piotra Nowaka na temat więziennictwa w rejonie Dolnego Śląska. Po pasjonującej lekcji cała grupa udała się na zwiedzanie obiektu więziennego. Młodzież oraz opiekunowie z dużym zaciekawieniem i z przerażeniem przemieszczali się wśród skazanych zajętych pracami fizycznymi na rzecz zakładu, który obecnie jest poddany pracom remontowym. Klasa mogła skonfrontować się z niecodzienną im rzeczywistością, poznać i zobaczyć miejsca, w których żyją więźniowie, a także doświadczyć, w jaki sposób działa polskie więziennictwo. Na koniec wycieczki, grupa została obdarzona skromnym podarunkiem od funkcjonariuszy policji, a szkoła uzyskała zaproszenie na kolejną wizytę do zakładu karnego. Wszyscy pod dużym wrażeniem, jakie wywołało na nich nowe miejsce, z entuzjazmem opuścili zakład penitencjarny.

 

IMG_0083

 

W ostatecznych eliminacjach w Niepokalanowie spotkało się 120 finalistów – przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników z całej Polski. Naszą szkołę oraz diecezję legnicką reprezentowały Patrycja Kubacka oraz Małgorzata Weber z klasy 2c.

Na program tegorocznego finału konkursu biblijnego złożyły się eliminacje testowe, do których jeszcze pierwszego dnia przystąpili wszyscy finaliści oraz część ustna. Do decydującego etapu  awansowało 7 uczestników, którym najlepiej powiodło się w teście. Naszym uczennicom udało się zdobyć tytuł  Finalistek.

Poza eliminacjami konkursowymi uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie Bożego Słowa oraz mieli okazję uczestniczyć w koncercie zespołu „Wyzwoleni z niewoli”. Formację tworzą dwaj hip-hopowi artyści, Jacek „Heres” Zajkowski i Piotr Zalewski. Obaj niegdyś uwikłani w uzależnienia, przeżyli głębokie przemiany duchowe. Od kilku lat jeżdżą po całej Polsce ewangelizując i dając świadectwo swoich nawróceń, grają koncerty i dzielą się wiarą z młodymi. Co roku trafiają do tysięcy ludzi. Szczególny wymiar miała tegoroczna modlitwa wieczorna „młodych biblistów” w Niepokalanowie. W godzinie Apelu Jasnogórskiego uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się na placu przed bazyliką NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, gdzie w łączności z Jasną Górą powierzyli się matczynej opiece Maryi.. Uczestnicy zostali zaproszeni do odnowienia swoich przyrzeczeń chrzcielnych.

W drugim dniu finału, od rana, finaliści  mogli zwiedzić z przewodnikami Niepokalanów, wzięli udział w Eucharystii, którą w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask sprawował bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Po południu siedmioro wyłonionych laureatów przystąpiło do części ustnej, by rywalizować o miejsca na podium. Zakres pytań finałowych obejmował Księgę Psalmów oraz dwa listy św. Pawła – do Filipian i do Galatów wraz z wprowadzeniami, przypisami i słownikiem pojęć. Najlepsi mieli szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy matematyka.

Formuła konkursowa zakłada zdobycie finałowego podium. Organizatorzy podkreślają jednak, że prawdziwie zwycięzcą jest każdy, kto sięgnął po Słowo Boże, zachwycił się nim i czyni zeń treść swojego życia. Tak też do konkursu biblijnego podchodzą koordynatorzy z „Civitas Christiana”, którzy obok eliminacji proponują uczestnikom udział w warsztatach biblijnych, nabożeństwach Słowa Bożego czy spotkaniach z ludźmi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii.

Tegoroczna edycja konkursu zakończyła się, my dziś gratulujemy Patrycji i Małgorzacie i życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym w XXIII edycji !

20180604_134344

20180604_154157

20180605_124237

20180604_210036

20180604_095850

Piękna, słoneczna pogoda oraz bardzo dobre humory sprawiły, że kilkuletnia tradycja nakazuje świętować i w naszej szkole Dzień Dziecka w ramach obchodów Dnia Kultury Fizycznej i Sportu.  Uczniowie klas I i II zostali podzieleni na drużyny  wiedzy ogólnej, piłkarskie oraz reprezentacje wyścigów rzędów. Najwięcej emocji wzbudzała rywalizacja drużyn piłkarskich, które na kompleksie sportowym usytuowanym przy MDK imponowały zręcznością, szybkością oraz strategią. A to wszystko pod czujnym okiem i współudziale bardzo lubianego ks Marcina.

Sala sportowa stała się areną ćwiczeń i zabaw ruchowych z różnymi atrybutami. Rywalizacja pomiędzy klasami, pomimo napięcia i chęci wygranej przebiegała w duchu fair play. Tego dnia nie zabrakło smakołyków w postaci pysznych ciast, owoców i ciasteczek. Jednak furorę wzbudziła ekipa z klasy 1A, która ze szczególnymi umiejętnościami  kulinarnymi podkręcała temperaturę grilla dzięki której grillowane potrawy, a przede wszystkim kiełbaski nabierały rumieńców, co spotykało się z wielkim entuzjazmem wszystkich degustatorów. Cały dzień pozostawił dawkę pozytywnej energii w każdym uczestniku tego wyjątkowego organizowanego raz w roku dnia.

Za przygotowanie Dnia Kultury Fizycznej dziękujemy nauczycielom wf-u, Samorządowi Uczniowskiemu i jego opiekunowi.

Uroczystość jak zwykle zakończyła się nie tylko wspólną degustacją, ale wręczeniem nagród oraz nadaniem tytułów honorowych:

Królem Grilla został Piotr Kowalski, tytuł Vice Króla przypadł Jakubowi Potyczce. Niekoronowanym Mistrzem Biesiady kolejny raz z rzędu został p. Tomasz Mańkowski.

 

1

7

8

3

 

2

4

6

5

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

23

24

25

26

 

 

Pierwszy wyjazd studyjny Uczniowskich Agencji Turystycznych w ramach Projektu Interrego SAO odbył się  w dniach 29-30 maja 2018 r., a miejscem było Drezno stolica Saksonii. Kilkunastoosobowa grupa UAT Śniadeccy Travel miała okazję aby omówić szczegóły dotyczące najważniejszego wydarzenia projektowego jakimi są warsztaty tematyczne oraz koncert w ramach organizowanego w dniach 13-14 czerwca 2018 r. polsko-niemieckiego Festiwalu Kultury Młodzieżowej BoomFest 2018. Interesujące dyskusje uczniów 4 szkół partnerskich odbywały się podczas zwiedzania drezdeńskiej doliny nad Łabą, gdzie uczniowie podziwiali miasto baroku pod względem kultury i centra gospodarki. Największy entuzjazm uczniów i ich opiekunów wzbudził Zwinger rokokowy zespół pałacowy, a jednocześnie była rezydencja króla polsko-saksońskiego Augusta II Mocnego. Delektowanie się kulturą jednego z najpiękniejszych miast wschodnich Niemiec położonego na Pogórzu Zachodnio-Sudeckim nad Łabą, połączone było z intelektualną wymianą pomysłów, propozycji, które będą prezentowane podczas BoomFest 2018.

 

1

2

3

4

5

WP_20180530_11_34_27_Pro

WP_20180530_11_57_18_Rich

6

7

8

9

10

11

12

WP_20180530_13_09_08_Rich

logo interreg_Polska-Saksonia_EN_CMYK
Ile razy było tak, że oglądając film zauważyłeś scenę i powiedziałeś Chcę tak zrobić!? Teraz masz okazję!
14.06.2018 odbędzie się polsko-niemiecki Festival Kultury Młodzieżowej w Zgorzelcu i w Görlitz. Zapraszamy do udziału w warsztatach, które pozwolą Ci rozwinąć twoje umiejętności i zainteresowania. Na pewno spotkasz tu wielu interesujących ludzi z Polski i Niemiec.
Specjalnie dla kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły uczestnicy projektu RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym finansowanego przez INTERREG Polska-Sachsen oraz Landesamt für Schule und Bildung zadbają o niezliczoną ilość atrakcji, smaczne jedzenie oraz niezwykłą atmosferę.
W planie jest również mała niespodzianka na zakończenie imprezy o godz. 16.
Więcej informacji u pani Magdaleny Siemaszko i Barbary Rutkowskiej oraz liderów grupy Śniadeccy Travel.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Śniadeccy Travel
Flyer 2
Flyer