W Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w dniu 17.10.2016 r. odbył się Finał Powiatu
w Szachach Szybkich dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Drużyna LO w składzie: Karolina Rajewicz, Konrad Rokicki, Łukasz Cieszkiel oraz Dawid Sławiński zdobyła drugie miejsce i awansowała do rozgrywek na szczeblu strefowym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater w Zgorzelcu, natomiast brązowy medal wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu. Wśród młodszych uczestników turniej zdominowały drużyny z Bogatyni zajmując pierwsze miejsce w grupie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

 
img_20161017_095607

img_20161017_102531_hdr

img_20161017_102606_hdr

img_20161017_113950_hdr

Spotkanie p. Marzeny Machałek Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z dyrektorami
i nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
w zgorzeleckim liceum

 

Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu było miejscem spotkania posłanki Marzeny Machałek z dyrektorami i nauczycielami wszystkich szczebli kształcenia z powiatu zgorzeleckiego.
Celem spotkania było przybliżenie założeń i zmian w systemie edukacji, które wynikają z przygotowywanej przez rząd reformy. Pani Poseł towarzyszyła p. Urszula Ciupak Starosta Zgorzelecki
i p. Waldemar Urbaniak przedstawiciel Kuratorium Dolnośląskiego.

Rozmowa z nauczycielami była płaszczyzną wymiany poglądów oraz służyła wypracowaniu możliwie jak najlepszych rozwiązań w wielu kluczowych aspektach dla edukacji. Pani Poseł odpowiadając
na pytania podkreśliła, że reforma systemu edukacji jest w fazie przygotowań, a zatem jej doprecyzowanie może nastąpić tylko po społecznych konsultacjach, które odbywają się w całej Polsce
ze środowiskiem nauczycielskim i samorządowym.

Spotkanie przebiegało w serdecznej ale przede wszystkim merytorycznej atmosferze a indywidualne rozmowy trwały do ostatniego pytania, na które pani Poseł udzieliła wyczerpującej odpowiedzi.

 

01

02

03

Powiatowy Dzień Edukacji

 

Powiatowy Dzień Edukacji obchodzony był 13.10.2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Gospodarzami a jednocześnie organizatorami byli Starosta Zgorzelecki
p. Urszula Ciupak i Dyrektor LO p. Dorota Chitruń. W auli liceum punktualnie o godzinie 12:00 przybyli dostojni goście: p. Marzena Machałek Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, p. Waldemar Urbaniak przedstawiciel Kuratorium Dolnośląskiego, p. Urszula Ciupak Starosta Zgorzelecki, p. Mariusz Wieczorek Wicestarosta, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu. p. Bogusława Witkowska Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu z Zastępcą Dyrektora p. Agnieszką Budych, ks Maciej Wesołowski Dziekan Dekanatu oraz proboszczowie zgorzeleckich Parafii, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Uroczystość rozpoczęła p. Dorota Chitruń Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich
w Zgorzelcu, która serdecznie przywitała zaproszonych gości i podziękowała za to, że tak licznie przybyli na obchody Powiatowego Dnia Edukacji. Pani Dyrektor wyraziła szczere uznanie,
że to właśnie nasze liceum zostało wyróżnione w tym roku organizacją Dnia Edukacji Narodowej,
a więc Święta osób zaangażowanych w kształcenie oraz wychowanie młodzieży. Podkreśliła również,
że przybyłe zacne gremium to prawdziwi przyjaciele szkoły, o czym świadczyły serdeczności wyrażone
w życzeniach, które otrzymała szkoła, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Następnie głos zabrała Pani Poseł Marzena Machałek w swoim wystąpieniu przedstawiła trudną, wymagającą oddania rolę nauczyciela we współczesnej szkole i nakreśliła założenia przygotowywanych zmian w systemie edukacji. W sympatyczny i ciepły sposób złożyła życzenia Nauczycielom, Uczniom
i Pracownikom Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Zgorzeleckiego. Powiatowy Dzień Edukacji był okazją do nagrodzenia wyróżniających się dyrektorów i nauczycieli przez Starostę Zgorzeleckiego
p. Urszulę Ciupak, której wspaniale towarzyszyła p. Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu p. Bogusława Wiktowska. Dyrektorzy, nauczyciele powiatu zgorzeleckiego byli szczerze wzruszeni, miłymi słowami pochwały i podziękowań, które  składały p. Starosta
i p. Dyrektor. W kolejnych przemówieniach nie brakowało wspaniałych życzeń i podziękowań
za dotychczasową pracę dydaktyczno-wychowawczą dla nauczycieli oraz w zakresie administracyjno-gospodarczym pracownikom szkoły, która wpływa na jakość szkoły i kształtuje jej korzystny wizerunek
w środowisku.

Niezapomnianym punktem uroczystości był jednak program artystyczny przygotowany przez uczniów Liceum i Gimnazjum Łużyckiego pod kierunkiem p. Barbary Rutkowskiej. Chór, występy solistów przy akompaniamencie fortepianu i gitar, był prawdziwym spektaklem talentów i wybitnych umiejętności uczniów, tak pięknie doskonalonych przez p. Rutkowską. Humorystycznym elementem był kabaret przygotowany przez maturzystów z klasy III E, który trochę w „krzywym zwierciadle”
i z „przymrużeniem oka” pokazał szkolną rzeczywistość. Wszyscy goście nagrodzili artystów gromkimi brawami, a Dyrekcja Szkoły w podziękowaniu za występy wręczyła uczniom „słodki upominek”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, a szczególnie naszej wspaniałej, niesamowitej
i wybitnej młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

 

01

02

04

05

06

12

07

09

11

13

14

 

 

autor zdjęć: Stanisław Lesicki

W Dniu Święta Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu składam podziękowania i słowa największej wdzięczności za trud i starania w wypełnianiu codziennych obowiązków.

W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu wielu sukcesów, odważnych marzeń, mądrych decyzji, satysfakcji, spokoju
i pomyślności.

Jednocześnie dziękuje za wszystkie wyrazy sympatii i życzliwości.

 

Z wyrazami szacunku i uznania
Dorota Chitruń

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły serdecznie dziękują wszystkim uczniom za słodki upominek z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

przechwytywanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu to bardzo ważna instytucja na mapie kulturalnej naszego miasta i regionu. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich nie tylko korzystają z jej bogatych zbiorów, ale także biorą czynny udział w wielu imprezach kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę. Dyrekcja Liceum otrzymała właśnie podziękowanie od Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chcemy je zaprezentować na stronie naszej szkoły jako przykład wieloletniej owocnej współpracy Liceum ze środowiskiem.

cci20161011

Obchody 26 rocznicy zjednoczenia Niemiec w Liceum Ogólnokształcącym
im. Braci Śniadeckich

 

Jak co roku 3 pażdziernika grupy językowe Pani R. Semenowicz i Pani A. Hładyszewskiej zaprezentowały w naszej szkole instalację przypominającą wydarzenia z przełomu lat 1989/90 w Niemczech.

Dokonano odtworzenia upadku Muru Berlińskiego przy udziale uczniów, którzy mogli obejrzeć zdjęcia
i prezentacje przedstawiające tamte pamiętne wydarzenia.

Nie zabrakło również akcentu humorystycznego – na przerwach nauczyciele
i uczniowie mogli zażywać rozkoszy podniebienia rozsmakowując się w smakach byłego już NRD : Schmalz, Brot und Schwarzwalder Gurken czekały na biesiadnym stole.

Grupy języka niemieckiego obowiązkowo obejrzały film, uhonorowany Oscarem w roku 2004
za najlepszy film nieanglojęzyczny  pt. „Good bye Lenin” ukazujący nostalgię za komunizmem w rodzinie energicznej szefowej organizacji partyjnej z Berlina Wschodniego.

Celem organizatorów  było przybliżenie najnowszej historii naszego zachodniego sąsiada oraz doskonalenie umiejętności językowych.

 

1

2

3

4

 

 

autor zdjęć: Stanisław Lesicki

RegionalManagement.
Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym.

 

plakat-regionalmanagement

 

Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu rozpoczyna realizację nowego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Celami projektu jest transgraniczna współpraca w zakresie zarządzania kulturą i projektami turystycznymi pomiędzy szkołami i Uczniowskimi Agencjami Turystycznymi z Polski i Saksonii. Również istotna jest edukacyjna i zawodowa mobilność uczniów poprzez naukę języka, kształcenie kompetencji międzykulturowych.

W projekcie biorą udział uczniowie z 7 szkół – 4 z Polski i 3 ze strony Niemiec w wieku od 15 do 18 lat.

Projekt przewidziany jest na 36 miesięcy, gdzie uczniowie będą zdobywać wiedzę podczas spotkań roboczych organizowanych w szkole, wyjazdów studyjnych do miast partnerskich i zajęciach warsztatowych. Opiekunami grupy w Liceum Ogólnokształcącym są Magdalena Siemaszko i Barbara Rutkowska. Koordynatorem projektu jest Tomasz Jaśków.

 

20160923_085722

20160923_092634

20160923_092641

Nasi uczniowie na inauguracyjnym spotkaniu wszystkich partnerów projektu w Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz.

 

Śniadeccy dla Szymona Bisagi

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu chętnie włączyli się w akcję charytatywną „Zgorzelec dla Szymona”. W ubiegłym tygodniu w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę pieniędzy na rehabilitację Szymona Bisagi. Dzięki Waszej pomocy uzbieraliśmy 345 zł, dodatkowo uczennice klasy 2B zredagowały list do Szymona, a wolontariusze przygotowali słodki upominek. Pieniądze, list i kosz słodkości p. Dyrektor Szkoły Dorota Chitruń przekazała 3 października na ręce Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Plater p. Haliny Szponowskiej.
Był to efekt solidarności i wsparcia dla Szymona.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się w tą akcję pomocową.

 

20161003_112532

20161003_113132

Święto Jana i Jędrzeja Śniadeckich – Patronów Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu

 

Tegoroczne Święto Patronów naszej szkoły, czyli Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbyło się 30.09.2016 r.
i połączone było z uroczystością pasowania uczniów klas pierwszych, czyli włączeniem „Pierwszaków”
do pełnoprawnego grona społeczności Licealistów.

W Auli szkoły uczniowie klasy III D przygotowali prezentację multimedialną ilustrującą historię szkoły oraz przedstawiającą biografię i dorobek naukowy Patronów Liceum.

Następnie Przewodniczący klas pierwszych w składzie: Dawid Sławiński z klasy I A, Nikola Roszyk
z klasy I B, Paulina Teliczek z klasy I C, Wiktoria Król z klasy I D, Damian Jaśkiewicz z klasy I E
i Klara Bieżuńska z klasy I F złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Kolejnym i najważniejszym punktem uroczystości było przyrzeczenie wszystkich uczniów klas pierwszych złożone Pani Dyrektor Szkoły Dorocie Chitruń w obecności wychowawców klas i Rodziców.

Po przyrzeczeniu uczniowie wysłuchali w skupieniu okolicznościowych przemówień Dyrektora Szkoły
p. Doroty Chitruń, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Konrada Rokickiego oraz wzruszające pełne emocji Oliwii Siwieli przedstawicielki Pierwszoklasistów.

Tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Dotychczasowy poczet sztandarowy z klasy III D – Angelika Bednarczuk, Wioleta Jakubowska
i Przemysław Dyś przekazał szarfy i sztandar uczniom z klasy II D Wiktorii Kostrzewie, Weronice Brauzie i Konradowi Masłowskiemu. Mamy nadzieję, że nowy poczet sztandarowy będzie z dumą
i godnością reprezentował szkołę przy najważniejszych jej symbolach, z którymi wszyscy uczniowie
i nauczyciele się identyfikują. Wierzymy również, że „Nowy” skład pocztu czuje się wyróżniony,
że spośród 475 uczniów to właśnie wy staliście się reprezentacją Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Na zakończenie uroczystości Maja Kazimierska jako prowadząca i maturzystka złożyła życzenia nowym koleżankom i kolegom aby tworzyli z pozostałymi uczniami wspaniałą atmosferę
a najbliższe miesiące i lata były radosne, owocne i niezapomniane.

Podziękowania za perfekcyjnie przygotowaną uroczystość należą się p. Magdalenie Siemaszko, p. Anecie Błaszkiewicz. P. Barbarze Rutkowskiej i klasie III D a szczególnie Majce Kazimierskiej.

 

_dsc3373

 

_dsc3388

_dsc3391

_dsc3401

_dsc3410

_dsc3413

_dsc3415

_dsc3434

_dsc3419

_dsc3423

 

 

autor zdjęć: Stanisław Lesicki

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki 2016

Już po raz XIX na Dolnym Śląsku odbywa się Festiwal Nauki. Tym razem wykładom, warsztatom i pokazom popularnonaukowym towarzyszy hasło „Ziarna wiedzy”.

Tradycyjnie Festiwal Nauki składa się z edycji stacjonarnej, która odbyła się we Wrocławiu od 16 do 21 września 2016 i edycji regionalnej trwającej do 28 października 2016 r. i obejmującej 9 miast województwa dolnośląskiego.

Miasto Zgorzelec reprezentowane było przez Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich.

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych 30 września uczestniczyli  w zajęciach warsztatowych z chemii pt.” Zbierz plony swojej wiedzy chemicznej – nie pozwól, aby były to żniwa”. Pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego Magdalena Bieza i Mateusz Janeta prezentowali doświadczenia chemiczne przy aktywnym udziale Licealistów, którzy podczas zajęć wykazali się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną. Gratulujemy uczniom, a pracownikom naukowym dziękujemy !

 

 

_dsc3460

_dsc3463

_dsc3467

_dsc3492

_dsc3515

_dsc3522

_dsc3527

_dsc3532

 

autor zdjęć: Stanisław Lesicki