30 listopada 2016 r. został rozstrzygnięty Konkurs na Kalendarz Adwentowy. W tym roku szkolnym konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów LO, bo wpłynęło 40 prac konkursowych. Uczniowie prześcigali się w pomysłowości i przy pomocy rodziców wykonali wspaniałe prace w różnej technice i stylu. Znajomość tradycji adwentowych uczniowie poznali na lekcjach języka niemieckiego. Zachęceni przez germanistkę p. Reginę Semenowicz, która od wielu lat jest organizatorem konkursu, skorzystali z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych, technicznych i artystycznych. W bibliotece szkolnej odbyła się prezentacja prac uczniowskich, spośród których jury w składzie: p. dyrektor LO Dorota Chitruń, p. Regina Semenowicz i p. Barbara Rutkowska dokonały wyboru zwycięskich prac. O laureatach poinformujemy na apelu świątecznym i wręczymy zasłużone nagrody. To co cieszy wszystkich, to fakt, że piękne i smakowite prace powędrowały do wszystkich gabinetów szkolnych. Nauczyciel każdego dnia może nagrodzić jednego z uczniów miłą niespodzianką. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

1

2

3

4

6

7

8

9

10

sienk

 

SIENKIEWICZ LITERACKO I FILMOWO – 2 XII 2016 rok

(piątek, aula szkolna, godz.12:40)

 

Program uroczystości

 1. Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza – Karol Mazurkiewicz, wykład i prezentacja
 2. „Trylogia” – geneza, problematyka, ciekawostki – Paulina Ludziak, wykład i prezentacja
 3. Kmicic, Neron, Ligia, Zagłoba a może… armata – czyli konkurs na przebranie inspirowane twórczością Sienkiewicza

Przerwa – poczęstunek (ciasto, owoce, napoje)

 1. „Potop” po digitalizacji – emisja filmu

 

REGULAMIN

 1. W uroczystości biorą udział klasy o profilu humanistycznym ( I c, II c, IIIc).
 2. Osoby z innych klas zainteresowane udziałem w wykładach i emisją filmu zgłaszają się do swojego nauczyciela polonisty w terminie do 30 listopada.
 3. Mile widziane jest przebranie inspirowane twórczością Noblisty.
 4. Impreza zakończy się ok. godz. 18.00.
 5. Przychodzimy z dobrym humorem.

 

Organizacja: K. Prusiecka, B. Stypczyńska

 

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu od października 2016 biorą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, którego celem jest poznanie historii własnego regionu. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN we współpracy z Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym Zgorzelec-Görlitz.

Popularyzacja historii regionalnej odbywać się będzie podczas warsztatów historycznych organizowanych od listopada 2016 do marca 2017 w grupach uczniów polsko-niemieckich szkół. Efektem końcowym będzie prezentacja multimedialna podsumowująca zdobytą wiedzę i doświadczenia.

Fundatorami projektu są: Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Miasto Görlitz, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja EVZ.

Grupą licealistów opiekuje się p. Dorota Czajkowska.

 

dsc_0006

dsc_0007

dsc_0010

dsc_0004

Print

 

 

Dnia 28 listopada i 29 listopada 2016 r. odbędą się szkolne eliminacje do konkursu matematycznego organizowanego przez Uniwersytet Wrocławski „KOMA”.

Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji.

28.11.2016 r. na 4 lekcji w gab. 48 uczniowie wysłuchają wykładu z matematyki, natomiast 29.11.2016 r. będą rozwiązywali zadania dotyczące tego wykładu. Można korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek.

Uczniowie zainteresowani konkursem proszeni są o zgłaszanie się do p. Krystyny Dudek lub p. Sylwii Wojciechowskiej do 24.11.2016 r. (do czwartku).

zrzut-ekranu-2013-11-26-o-00-07-18

kierm

 

Twoje półki zajmują stosy niepotrzebnych książek? Nie wiesz, co zrobić z powieściami Twojego dzieciństwa, bądź z tymi, które w ogóle Cię nie interesują?

Ten kiermasz jest dla Ciebie!

  • Niepotrzebne książki przynieś do gabinetu 73.
  • Przynieś również audiobooki, gry itp. – LEGALNE MULTIMEDIA.
  • Jeśli chcesz otrzymać symboliczne pieniądze za daną lekturę, zamieść w widocznym miejscu (na samoprzylepnej karteczce lub na wewnętrznej stronie okładki – ołówkiem!) swoje imię, nazwisko i klasę. Zaznacz, ile pieniędzy chciałbyś dostać.
  • Możesz oddać książki jako darowiznę. Dołożymy wszelkich starań, by trafiły one w dobre ręce (biblioteki, przedszkola itp.).
  • Pamiętaj, by książki / multimedia były w dobrym stanie.
  • Prosimy – nie przynoś podręczników!
 • Zbiórka potrwa do 2 grudnia (piątek) 2016 r.
 • Od każdej sprzedanej pozycji pobieramy 2 zł – na zakup książek.  

 

 • Serdecznie zapraszamy do podzielenia się książkami!
 • Wielki kiermasz odbędzie się 6 i 7 XII 2016 r.

 

Serdecznie zapraszamy do podzielenia się książkami!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli

 

GIMNAZJUM I LICEUM

do wzięcia udziału 

w KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM

bez-tytulu

 

 

Prace mogą przyjąć następującą formę

 • Stroik
 • Szopka
 • Wypieki (pierniczki, ciasteczka świąteczne itp.)
 • Ozdoby choinkowe
 • Kartka świąteczna
 • Choinka
 • Witraże świąteczne
 • Dekoracje świąteczne (np. robótki szydełkowe, ozdoby z masy solnej, gliny, itp.)

 

Cele konkursu

 1. Wspieranie działań i możliwości twórczych młodzieży i dorosłych.
 2. Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.
 3. Alternatywna forma twórczego wypełniania wolnego czasu.

 

Regulamin

 1. Każda klasa proszona jest o dostarczenie prac. Osobą odpowiedzialną za to jest przewodniczący danej klasy.
 2. Każda praca ma być podpisana ( imię, nazwisko, klasa).
 3. Technika wykonania jest dowolna.
 4. Prace mają być wykonane własnoręcznie.
 5. Liczą się pomysłowość, samodzielność, oryginalność
 6. Prace należy dostarczać do 15 grudnia 2016 roku do pani Anety Błaszkiewicz (gab.54) lub pani Beaty Stypczyńskiej (gab.55)
 7. Rozstrzygnięcie konkursu, otwarcie szkolnej wystawy i kiermaszu nastąpi 16 grudnia 2016 roku
 8. Prace oddane na konkurs podlegają zwrotowi
 9. Istnieje możliwość oddania prac na szkolną licytację

Nasza szkoła podpisała umowę-porozumienie z Polskim Towarzystwem Informatycznym i została przyjęta do programu „Klasa z ECDL”.

„Klasa z ECDL” to projekt zapewniający wysoki, europejski standard nauczania informatyki, dodatkowo pozwalający na weryfikację kompetencji cyfrowych międzynarodowymi egzaminami ECDL.

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL, to wydawany i uznawany w 150 krajach świata certyfikat, potwierdzający wysokie kompetencje cyfrowe, a więc umiejętność obsługi komputerów, programów komputerowych, Internetu, poczty elektronicznej, itp. Instytucją Certyfikującą ECDL w Polsce jest od 1997 roku Polskie Towarzystwo Informatyczne. Obecnie certyfikat ECDL posiada ponad 11 milionów ludzi na świecie, z czego ponad 200 tysięcy w Polsce.

Korzyści dla uczniów:
– standaryzacja i uporządkowanie umiejętności komputerowych zgodnie z europejskim, wypracowanym od ponad 20 lat standardem
– przygotowanie do zdobycia potrzebnego na dalszych etapach kształcenia oraz na rynku pracy certyfikatu ECDL
– możliwość zdobycia certyfikatu ECDL w sprzyjających warunkach
– wymiana wiedzy i umiejętności z rówieśnikami z innych szkół biorących udział w projekcie
– udział i współpraca w ramach projektów, akcji czy konkursów organizowanych w projekcie

Lista klas z ECDL
Odnośnik do strony ECDL

klasa-z-ecdl

Nauczyciele naszego Liceum podjęli się trudnego zadania pozyskania środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Przy współpracy Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu a zwłaszcza Wydziału Inwestycji i Drogownictwa oraz Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu powstał projekt pt.”Zakup nowoczesnego sprzętu do pracowni matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych wraz z działaniami termomodernizacyjnymi budynku Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu”.

27 października 2016 r. otrzymaliśmy informację, że wniosek o dofinansowanie projektu uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dzięki któremu powstaną najnowocześniejsze pracownie przedmiotowe: 4 matematyczne, 1 informatyczna w tym pracownia Akademii CISCO, 4 z dziedziny nauk przyrodniczych (geograficzna, fizyczna, chemiczna, biologiczna).  To, co nas cieszy, to również fakt stworzenia niezawodnej sieci bezprzewodowej oraz doposażenie w sprzęt multimedialny i komputerowy. Dla uczniów niepełnosprawnych i z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego zostanie utworzone jedno stanowisko pracy oraz schodołaz gąsienicowy.

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje za zaangażowanie, pomysłowość w działaniach projektowych  p. Annie Oleksyn, p. Sylwii Wojciechowskiej oraz p. Pawłowi Pilczukowi. Pozyskane środki finansowe oszacowane na ponad 560 tysięcy złotych wpłyną na unowocześnienie procesu edukacyjnego i  poprawę warunków pracy i nauki dla nauczycieli i przede wszystkim uczniów.

I Warsztaty tematyczne Uczniowskich Agencji Turystycznych, które powstały w 7 szkołach polskich i niemieckich w ramach projektu RegionalManagement odbyły się w dniach 9-10 listopada 2016 r. w Lubaniu. Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich reprezentowało 5 przedstawicieli z licznej Uczniowskiej Agencji Turystycznej „Śniadeccy Travel”. Uczniowie w pierwszym dniu uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, które miały na celu scalić 55 przedstawicieli wszystkich grup uczniowskich. Tego dnia odbyła się prezentacja dotychczasowej pracy projektowej, nasze dokonania prezentowali liderzy UAT „Śniadeccy Travel” Wiktoria Kostrzewa, Mateusz Polakiewicz i Martyna Borowy. Liderzy przy współpracy pozostałych członków grupy oraz ich opiekunów przygotowali dwujęzyczną (polsko-niemiecką) prezentację multimedialną, spot reklamowy oraz szczegółowo omówili podjęte zadania i przedstawili pomysły, które będą realizowane w przyszłości.

Następnego dnia odbyły się warsztaty pt.”Wprowadzenie do Public Relations oraz działania promocyjne”, w trakcie których uczniowie opracowali propozycję wspólnej marki regionu Dolnego Śląska i Saksonii. Prowadzącymi warsztaty byli profesjonalni trenerzy, którzy docenili duże zaangażowanie i chęć wspólnej pracy grup polsko-niemieckich. Działania edukacyjne miały również charakter kulturowo-historyczny gdyż uczniowie zwiedzili Muzeum Regionalne w Lubaniu. Organizatorem warsztatów był koordynator projektu p. Tomasz Jaśków i p. Joanna Koniecko mentor polskich szkół wraz z młodzieżą ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

1

2

3

4

5

6

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaprasza uczniów klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych, w szczególności planujących podjęcie studiów na kierunkach: weterynaria, biotechnologia, biologia człowieka, technologia żywności i żywienie człowieka itp.

Co oferujemy?

 • 45 h rzetelnego przygotowania do matury z biologii lub chemii na poziomie rozszerzonym, zgodnie z obowiązującą podstawą programową do kształcenia przedmiotu,
 • intensywną powtórkę zagadnień ze szkoły średniej oraz uzupełnienie niezbędnych informacji,
 • przygotowanie do rozwiązywania zadań maturalnych, omówienie najczęściej popełnianych błędów,
 • zajęcia warsztatowe pogłębiające wiedzę oraz mini-wykłady na temat zagadnień sprawiających problemy na egzaminie maturalnym,
 • możliwość udziału w obu kursach (zajęcia nie kolidują ze sobą).

 

Czego nauczymy?

 • rozwiązywania zadań typu maturalnego na poziomie rozszerzonym – analizowania treści zadań,
 • formułowania spójnych wypowiedzi na zadany temat,
 • analizowania planów eksperymentów (obserwacji) i ich wyników,
 • opisywania przebiegu najważniejszych procesów i zjawisk,
 • wyszukiwania informacji z danego przedmiotu niezbędnych studentowi pierwszego roku.

 

Kiedy i gdzie?

 • kursy jesienne: od 26 listopada 2016 r. do 15 kwietnia 2017 roku lub
  kursy wiosenne (bardzo intensywne): od 14 stycznia do 23 kwietnia 2017 roku
 • w weekendy (najczęściej w soboty lub/i piątki), średnio co 2 tygodnie, po 4-5 h lekcyjnych dziennie (na kursach bardzo intensywnych częściej i więcej), w pracowniach UPWr.

 

Kto prowadzi?
Pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz doktoranci UPWr, a także nauczyciele i metodycy nauczania przedmiotów biologia, chemia i pokrewnych i in.

Za ile? 1 080 zł za osobę za kurs (24 zł za godzinę zajęć!)

O kursach maturalnych na UPWr dowiesz się też
na www.cku.up.wroc.pl lub dzwoniąc do CKU:
71 320 5120 lub pisząc maila: .