7 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyło się spotkanie z byłym uczniem naszej szkoły, Adamem Dudkiem absolwentem Politechniki Wrocławskiej obecnie bratem zakonnym ze zgromadzenia Redemptorystów. Zgromadzenie to zostało założone przez św. Alfonsa Liguori w 1732, którego głównym celem jest niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie, m.in. przez misje ludowe i zagraniczne oraz rekolekcje. Ogromna wiedza br. Adama dotycząca uzależnienia od gier komputerowych, które porównuje się dziś do innych uzależnień ze względu na istnienie wielu podobieństw, wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Gry komputerowe określa się czasem w literaturze jako “elektroniczne LSD” – dlatego w poradniach psychologicznych coraz częściej pojawiają się zrozpaczeni rodzice dzieci uzależnionych od gier komputerowych. Jak zauważył br. Adam uzależnienie to zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie. Najpierw jest ciekawość i zafascynowanie, dziecko spędza wiele czasu przy grach komputerowych. Rodzice z dumą patrzą na swoje kilku – czy kilkunastoletnie dziecko, które sprawnie obsługuje komputer, uważając je za młodego geniusza. Przyzwalają na to, aby spędzało ono wiele godzin przed komputerem, gdyż są przekonani, że rozwija ono swoje zainteresowania, a równocześnie jest w domu pod czujnym okiem rodziców. Jednak z czasem młodzi ludzie zaczynają spędzać coraz więcej czasu przy grach, przy próbie oderwania od komputera reagują wybuchami niekontrolowanej złości i agresji. Rodzice powoli tracą kontakt z dzieckiem, a ono samo zatraca kontakt z rzeczywistością, ponieważ najważniejsza staje się gra i czas spędzany w świecie wirtualnym. Zaniepokojeni rodzice szukają pomocy u psychologa, ale często dopiero wówczas, gdy ich dzieci są już silnie uzależnione od grania: gdy mają zaniki mięśni od siedzenia przy komputerze, kiedy nie chodzą do szkoły a nawet przez wiele dni nic nie jedzą. Gdy zostają odizolowane od komputera, pojawiają się u nich objawy abstynencyjne: agresja, rozdrażnienie, bezsenność, reakcje fizjologiczne, depresja, a nawet próby samobójcze.

Gry komputerowe są niewątpliwie fascynującą sferą kultury, jak zauważył prowadzący spotkanie, mają one niewątpliwie wiele zalet. Przez gry zręcznościowe dziecko uczy się pokonywać trudności, elementy łamigłówek logicznych zawierają gry logiczne czy gry ekonomiczne, gdzie grający nie walczy z wrogiem, ale z problemami, które może spotkać w życiu. Tak, iż można mówić o edukacyjnym czy terapeutycznym walorze gier komputerowych, pod warunkiem jednak braku uzależnienia, które wpływałoby na codzienne życie młodego człowieka.
Na zakończenie swego wystąpienia brat Adam powiedział: „To było bardzo intensywne spotkanie. Jestem wdzięczny Bogu, który dał nam możliwość spotkania i wymiany opinii. Mam nadzieję, że była to godzina bogatego wzrostu, a także okazja, aby podzielić się swoimi refleksjami na temat wyzwań jakie stawia przed młodymi ludźmi współczesny świat”.

 

DSC01516

DSC01519

 

W dniach 14-15 września 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbywały się 2-dniowe warsztaty Uczniowskich Agencji Turystycznych z 4 szkół polskich i 3 niemieckich w ramach projektu RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym. Wszystkich zgromadzonych serdecznie przywitały oraz zachęciły do owocnej pracy p. Bogumiła Witkowska Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz p. Dorota Chitruń Dyrektor LO. Opiekunom uczniów w podziękowaniu za wsparcie działań uczniowskich zostały wręczone upominki sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu oraz kierownika projektu p. Tomasza Jaśkowa.

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem przedstawiali swoje prace dotyczące Regionalnej Oferty Turystycznej. 6-osobowe grupy uczniów z Żar, Bolesławca, Lubania, Zgorzelca, Görlitz, Hoyerswerdy oraz Bischofswerdy prezentowały ciekawe miejsca i pasje swoich miast, okolic i ich mieszkańców. Uczniowie LO czyli UAT Śniadeccy Travel dodatkowo zaprezentowali film przedstawiając Zgorzelec na sportowo i możliwości jakie stwarza nasze miasto dla rozwoju pasji młodych ludzi. Uczestnicy warsztatów brali udział również w wycieczce krajoznawczej po Zgorzelcu i Görlitz oraz w spotkaniu z p. Barbarą Szutenbach pracownikiem MDK, która oprowadziła młodzież po najbardziej historycznie znanym miejscu w Zgorzelcu – Miejskim Domu Kultury.

 

1

10

9

2

8

6

5

7

4

3

logo projektu

 

W pierwszym tygodniu września uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu walczyła ze swoimi rywalkami w Mistrzostwach Europy Juniorów w Kickboxingu w Macedonii. Turniej w Macedonii to pierwszy międzynarodowy start ! Na koncie Patrycji są już wielkie sukcesy krajowe takie jak: złoto podczas Pucharu Polski, a także złoty medal na Mistrzostwach Polski.
Pierwszą walkę turniejową w Macedonii nasza uczennica stoczyła 5 września ze Słowaczką wygrywając 3:0, a 7 września niestety przegrała niejednomyślną decyzją sędziów z Serbką 2:1, co dało naszej walecznej Patrycji brązowy medal. Obecnie Patrycja przygotowuje się do listopadowego Pucharu Europy w Nowym Sączu.

Gratulujemy trenerom, a przede wszystkim wspaniałej i przesympatycznej Patrycji zawodniczce CSW Kick-Fighter Zgorzelec.

 

1

2

3

4

 

 

 

W dniu 18.09.2017r.  godz. 16.30 odbędzie się spotkanie z Rodzicami uczniów klas pierwszych  z  Dyrekcją  szkoły i wychowawcami klas w auli szkolnej.

Inauguracyjne spotkanie Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbędzie się 18. 09. 2017 roku o godz. 17.30 ( zapraszamy po jednym przedstawicielu każdej klasy) w czytelni szkolnej.

W dniu 18.09.2017r. Spotkanie wychowawców klas I-III z rodzicami godz. 17.00

Klasa I „a” –  Katarzyna Kondratnik  – gabinet nr 45

Klasa I „b” – Kazimierz Walotka  – gabinet nr 86

Klasa I „c” – Bogdan Szymański   –  gabinet nr 49

Klasa I „d” – Renata Rak           – gabinet nr 88

Klasa I „e” – Sylwia Wojciechowska – gabinet nr  72

Klasa I „f” –   Beata Stypczyńska  – wtorek 19.09.2017r. godz. 17.OO

Klasa II „a” –  Krystyna Dudek – gabinet nr 59

Klasa II „b” – Karolina Prusiecka  – gabinet nr 79

Klasa II „c” – Rafał Pozauć      – gabinet nr 46

Klasa II „d” – Anna Oleksyn   – gabinet nr 75

Klasa II „e” – Ewelina Mielewczyk – gabinet nr 65

Klasa II „f” –   Regina Semenowicz– gabinet nr 73

Klasa III „b” – Tomasz Mańkowski– gabinet nr 58

Klasa III „c” – Beata Łężny – gabinet nr 53

Klasa III „d” – Elżbieta Tymińska – gabinet nr 67

Klasa III „e” – Paweł Pilczuk – gabinet nr 52

Klasa III „f” – Justyna Cebulska – gabinet nr 84

4 września 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród stypendialnych uczniom szkół ponadgimnazjalnych przez Starostę Zgorzeleckiego Panią Urszulę Ciupak połączona z inauguracją nowego roku szkolnego 2017/2018.

Nagrody starosty były uhonorowaniem uczniów i absolwentów za ich wyniki w nauce, sporcie, życiu społecznym i artystycznym, jakie odniesione zostały w roku szkolnym 2016/2017.
Liczną grupę nagrodzonych stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, którym dumnie towarzyszyli ich Rodzice , dyrekcja szkoły oraz nauczyciele. Z przyjemnością informujemy że tego dnia 30-lecie pracy zawodowej obchodziła Pani Dyrektor Liceum  Dorota Chitruń, a Pani Ewelina Mielewczyk po pomyślnie zdanym egzaminie uzyskała awans na stopień nauczyciela mianowanego.

Stypendystami zostali:

 1. Jaśkiewicz Damian
 2. Siwiela Oliwia
 3. Pozauć Olimpia
 4. Kostrzewa Wiktoria
 5. Kolasińska Marta
 6. Michalik Aleksandra
 7. Kopaczyńska Adrianna
 8. Grzęda Alicja
 9. Wenecki Mikołaj
 10. Gęgotek Marika
 11. Tysowska Agata
 12. Liszka Paweł
 13. Masłowski Konrad
 14. Jabłonka Barbara
 15. Kopeć Kornelia
 16. Furtak Adam
 17. Szymecki Szymon
 18. Mazur Daria
 19. Czułowska Klaudia
 20. Ahmad Heba
 21. Rokicki Konrad
 22. Brodniak Paweł
 23. Gleizner Roksana
 24. Grzeszczuk Barbara
 25. Prudzienica Anna
 26. Dziedzic Natalia
 27. Kmieć Marika
 28. Łachacz Barbara
 29. Klimczak Karolina
 30. Baran Anna
 31. Malec Evelyn
 32. Zdanowicz Paulina
 33. Bąk Agata
 34. Aftyka Kacper
 35. Nieckarz Monika
 36. Hemmerling Monika
 37. Jarmuszkiewicz Julia
 38. Korbut Paweł
 39. Ptak Adam
 40. Taboła Karolina
 41. Żółtowski Michał
 42. Pawłowski Aleksander
 43. Fijałkowski Martyna

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluje Dyrekcja szkoły, Grono Pedagogiczne i Uczniowie.

 

DSC_8616

DSC_8670

DSC_8686

DSC_8690

DSC_8692

DSC_8698

DSC_8704

DSC_8718

DSC_8725

DSC_8726

DSC_8730

DSC_8822

 

źródło zdjęć: powiatzgorzelecki.pl

Wybiła już godzina.
Dzwonek ! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite.
Nad książką szkolną, nad zeszytem … 

 

Po wakacyjnym dwumiesięcznym wypoczynku, 4 września 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich zabrzmiał pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2017/2018. Na uroczystym apelu uczniowie spotkali się ze swoimi rówieśnikami, nauczycielami, wychowawcami i pracownikami szkoły. Po raz pierwszy mury szkoły przekroczyła liczna, ponad 170 osobowa grupa uczniów klas pierwszych. Nie zawiedli również Absolwenci, których obecność na apelu to już piękna tradycja. Uroczystość przygotowana była przez uczniów klasy 2D z wyjątkowo sympatycznymi prowadzącymi Wiktorią Król i Pawłem Korbutem. Prowadzący zadbali o wyjątkową atmosferę, która szczególnie była potrzebna pierwszoklasistom. Wszystkich uczniów serdecznie powitała Dyrektor szkoły p. Dorota Chitruń, która poinformowała o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, przekazała cenne informacje i dobre rady oraz przedstawiła wychowawców klas pierwszych, jak również powracających z urlopów nauczycieli. Nie zabrakło także życzeń dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Słowa wsparcia przekazała  Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Kopiejek, która złożyła obietnice pomocy koleżeńskiej w okresie adaptacji z nową szkołą dla „Pierwszaków”. Zapewniła również o panującej w szkole wyjątkowej atmosferze, dzięki której nauka jest prawdziwą przyjemnością, a kwestią czasu proces nawiązania wielu trwałych przyjaźni. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych gabinetów na spotkanie informacyjno-organizacyjne.

 

Życzymy Wam wszystkim na początek
Szkolnego roku – samych piątek !

 

ro+Ťliny_204

ro+Ťliny_206

ro+Ťliny_207

ro+Ťliny_212

1

2

3

4

5

 

Uroczysty apel rozpoczynający nowy rok szkolny 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017  r.  o godz. 9:00 w sali gimnastycznej. Przed apelem o godz. 8:00 zapraszamy wszystkich chętnych na Mszę Świętą w kościele pw. św. Bonifacego w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły .

Po apelu uczniowie spotkają się z wychowawcami w swoich gabinetach, gdzie otrzymają plany lekcji i informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.

Przypominamy, że na apelu obowiązuje strój galowy !

Do zobaczenia mamy nadzieję, że w wyśmienitych humorach we wrześniu.

 

koniec_wakacji_12

Drodzy Maturzyści !

Informujemy, że maturalne egzaminy poprawkowe odbędą się 22 sierpnia 2017 r. o godz. 9:00 w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu.

Przypominamy o wcześniejszym (30 minutowym) przybyciu.

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą:

 • dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • 2 czarne długopisy.
 • linijka, cyrkiel
 • strój godny , a nie wygodny 

 

Za wszystkich przystępujących do sesji poprawkowej trzymamy kciuki i życzymy powodzenia !!!

 

ba03e73a42ceb6eac172f5d726656c08

 

wykaz podręczników na rok szkolny 2017/2018

 

We wrześniu 2017 na terenie szkoły organizowany jest kiermasz używanych podręczników. W trakcie kiermaszu uczniowie mają możliwość kupić podręczniki od kolegów i koleżanek z klas programowo wyższych. Zapraszamy wszystkich chętnych do kupna i sprzedaży książek.

 

 

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu ogłasza od 19.07.2017 r. nabór uzupełniający kandydatów do klasy 1F o profilu politechnicznym z rozszerzonymi przedmiotami (matematyka ? fizyka ? chemia).

Kandydaci zobowiązani są do złożenia wymaganych dokumentów w nieprzekraczalnym terminie do 28 lipca 2017 r.