Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszego Liceum na wykład naszego absolwenta dr Krzysztofa Fokta obecnie pracownika Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

zaproszenie_na_wykład_-_K._Fokt-1

Oszukani, porzuceni, nieugięci !
Opluwani, poniżeni i wyklęci !
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi !
Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić !

 

Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy w Liceum 9 marca 2018 r. Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są również, jako żołnierze niezłomni lub żołnierze drugiej konspiracji. Ich walka była desperackim protestem przeciwko narzuconym przez ZSRR rządom i wynikała z moralnego nakazu bicia się o wolność. Partyzanci walczyli z komunistycznym reżimem.

 

Ich wartości to Ojczyzna i bezcenny Honor.
Tlą się zgliszcza Polski, lecz te serca dalej płoną.
Znaczyli ostatnie piętno na gołym betonie skronią.
Niezłomność i wiara były ich ostatnią bronią.

Chcieli walczyć do końca, nawet jeśli się nie uda.
Polski już nie było – tylko Jej podróba.

 

W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a innych natychmiast skazywano na śmierć.

 

Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci,
Strzałem w głowę wykończeni,
Na swej ukochanej polskiej ziemi,
Przez nową rzeczywistość w więzieniach umęczeni.

 

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiarności, ale także bólu i cierpienia. Cześć i hołd słowem, muzyką i piosenką Żołnierzom Wyklętym oddali uczniowie klasy 1E przygotowując okolicznościowy, pełen wzruszeń i emocji apel dla wszystkich uczniów wraz z wychowawcą p. Sylwią Wojciechowską i opiekunem artystów szkolnych p. Barbarą Rutkowską.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

gal_big

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu realizuje Program Aktywny Samorząd w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością. Szczegółowe informacje znajdują pod linkiem

Dzień kobiet ! Dzień kobiet !
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek !
Uśmiechy są dla nich
zabawa i taniec.
Piosenka z radia popłynie.

 

_DSC7391

_DSC7394

 

 

Mamy Talent ! – Show , to nowatorski program koncertowy dwóch wybitnie utalentowanych muzyków z Krakowa, który miał miejsce 8 marca 2018 r.
Skrzypek Kamil Skicki i wiolonczelista Krzysztof Orzechowski znani jako Electric Duo zagrali na instrumentach tradycyjnych i elektrycznych mieszankę muzyki klasycznej splecioną z osiągnięciami twórców pop kultury. Wirtuozeria,wyjątkowe brzmienia i aranżacje, ciekawy i z wyczuciem dobrany program, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera wprawiła licealną publiczność w osłupienie i zachwyt.

Kolejny Koncert Łódzkiego Biura Koncertowego Wirtuoz to nie tylko show muzyczne, ale dydaktyczny koncert dzięki któremu można odnaleźć połączenia między dawną a współczesną kulturą muzyczną. Oryginalny styl gry łamiący granicę między różnymi gatunkami muzyki – od klasycznej i filmowej, do popu, jazzu i rocka, to definicja występu Electric Duo w Liceum Ogólnokształcącym.

Za organizację koncertu dziękujemy p. Barbarze Rutkowskiej, dla której muzyka jest wielką pasją i przygodą, którą dzieli się z  licealistami.

1

2

3

4

5

W Jeleniej Górze 06.03. 2018 r. został rozegrany pierwszy półfinał Mistrzostw Strefy Jeleniogórskiej w Piłce Ręcznej Chłopców. W turnieju brały udział reprezentacje szkół ponadpodstawowych będących mistrzami swoich powiatów. Drużyny turniejowe reprezentowały Jelenią Górę, Kamienną Górę i Zgorzelec.

Zawody miały na celu wyłonienie dwójki finalistów, którzy  zmierzą się ze zwycięzcami drugiego półfinału w walce o zwycięstwo i tytuł Mistrza Strefy Jeleniogórskiej. Turniej finałowy odbędzie się 16.03.2018 roku w Jeleniej Górze. Śniadeccy po zaciętej, odważnej walce odnieśli sukces, dzięki czemu  awansowali do ścisłego finału. Naszej reprezentacji gratulujemy i życzymy dalszych zwycięstw, a p. Arturowi Garbolińskiemu składamy podziękowanie za opiekę i wsparcie dla Naszych Szczypiornistów.

 

DSC02929

DSC02931

1

2

3

4

 

6 marca przypada Dzień Olimpijczyka z tej okazji przypominamy o spotkaniu, w którym brała udział młodzież liceum na zaproszenie p. Anny Śliwińskiej, prezes Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Klasa 1C wzięła udział w spotkaniu z Piotrem Kosewiczem, uczestnikiem paraolimpiad w Nagano i Salt Lake City i dwukrotnym srebrnym medalistą Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych .

Mogliśmy zapoznać się z historią sportu paraolimpijskiego, ale przede wszystkim poznać sylwetkę człowieka, który mieszka i pracuje  wśród nas, a jednocześnie reprezentuje nasz region i kraj na wielu zawodach międzynarodowych . Przede wszystkim jednak atutem tego spotkania, było poznanie człowieka z pasją, który potrafi walczyć z ograniczeniami niepełnosprawności i zwyciężać je , stawiając sobie coraz to nowe wymagania i cele.

 

piotr_kosewicz

Zapraszam do zapoznania się z regulaminem „Turnieju Robotów”, który zostanie rozegrany 22.03.2018 r. w ramach „Szkolnych Dni Informatyki”.
Kto jeszcze nie zgłosił do zawodów swojego robota powinien to zrobić niezwłocznie.
Pobierz regulamin: Regulamin-Szkolnego-Turnieju-Robotów

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od 2001 r. Jego celem jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
Obchody szkolne odbyły się 27 lutego 2018 r. Uroczysty apel przygotowała klasa 2C wraz z wychowawcą p. Rafałem Pozauciem i wsparciem p. Barbary Rutkowskiej oraz p. Beaty Łężny.
W tym wyjątkowym dniu uczniowie ze szczególną dbałością o nasz piękny język polski przygotowali program słowno-muzyczny przepełniony fragmentami najpiękniejszych wierszy oraz fragmentów prozy polskiej, wkomponowanej w tło historyczne. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyły recytacje uczniów oraz chwytające za serce przepięknie zaśpiewane pieśni polskie na tle wzruszających materiałów filmowych, obrazujących polskość i Polaków na przestrzeni wieków.

Podziękowanie składamy wszystkim zaangażowanym w pielęgnowanie języka polskiego jako dziedzictwa kulturowego.

DSC02905

DSC02913

DSC02923

DSC02908

DSC02921

DSC02901

Polska samotna misja to tytuł wystawy obrazujący życie i działalność gen. Ryszarda Kuklińskiego.

 

DSC02867

Wystawa oraz wykład p. Filipa Frąckowiaka dyrektora Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

 

Kukli˝ski

 

Wszystko, co robiłem – robiłem z myślą o Polsce. W istocie było to całe moje życie – Ryszard Kuklińki

 

DSC02892

 

Ryszard Kukliński – Żołnierz Wyklęty – Ojciec Polskiej Wolności

 

 

DSC02888 (2)

 

Przekazał USA plany strategiczne agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO

 

DSC02869

 

Agent Wolności, Szpieg dla Pokoju

 

DSC02883

DSC02882

DSC02877

DSC02871