Bez tytułu 2

 

W środę (10.12.2014) uczniowie LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu pod opieką pana T. Mańkowskiego, P. Pilczuka i pani D. Czajkowskiej odwiedzili Uniwersytet Zielonogórski. W tym spotkaniu wzięły udział klasy 3f, 2c, 1c i 3b. Celem były wykłady historyczne pod przewodnictwem pracowników placówki.

Pierwszą rozmowę prowadziła dr Hanna Kurowska – wicedyrektor Instytutu Historii, która podzieliła się z naszymi uczniami wiedzą dotyczącą demografii i statystyki. Później opisała kierunki dostępne na UZ i różnorodne specjalizacje, przedstawiając młodzieży tajniki studenckiego życia.

Drugi wykład prowadzony przez dr. Radosława Domke, skupił się na historii najnowszej i poruszył bardzo aktualny temat: „Konflikt Rosja – Ukraina 2014”. Odwołując się do przeszłości i gospodarki tych dwóch państw, wykładowcy udało wzbudzić zainteresowanie przyszłych studentów.

Podczas gdy nasi uczniowie znajdowali się na zajęciach, nauczyciele odbyli spotkania z pracownikami Instytu Informatyki i Historii, co zaowocowało  nowymi wiadomościami. Od przyszłego roku klasy: informatyczna i humanistyczna zostaną objęte patronatem przez Uniwersytet Zielonogórski. 

Współpraca Instytutu i LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu trwa już jakiś czas i dzięki  temu nasi uczniowie mają szanse zgłębiać swoją wiedzę. Planowane są kolejne zajęcia.

 

thumb

 

Praca wakacyjna na Wyspach Kanaryjskich dla uczniów ze znajomością języków obcych – rekrutacja już w styczniu!

Firma Pro-Staff Polska ze Zgorzelca od prawie 10 lat zajmuje się szkoleniem i rekrutacją kandydatów zainteresowanych pracą wakacyjną w popularnych zagranicznych kurortach na stanowisku Animatora Czasu Wolnego w Turystyce.

Kto może zostać animatorem?

Praca animatora turystycznego to ciekawa propozycja zatrudnienia dla młodych, energicznych, kreatywnych, ambitnych osób, które sprawnie posługują się językiem angielskim i chciałyby zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe w międzynarodowym środowisku podobnych do siebie, ciekawych świata młodych ludzi z różnych krajów europejskich, podróżować i zwiedzać egzotyczne miejsca, usamodzielnić się finansowo, rozwijać znajomość języka angielskiego i innych języków obcych, a także pasji sportowych (zwłaszcza fitnessowych), tanecznych, aktorskich, wokalnych i artystycznych.

 

– LINK do strony z informacjami o stanowisku Animatora Czasu Wolnego w Turystyce i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania: http://www.prostaff.sk/pl/FAQ-pytania-animator-czasu-wolnego.alej

 

Dlaczego warto zgłosić się do rekrutacji już w styczniu?

W branży turystycznej zbliża się właśnie moment roku, w którym pracodawcy zatrudniający animatorów prowadzą rekrutację najintensywniej, dlatego warto postarać się o ofertę pracy na lato właśnie teraz, zimą, aby mieć szansę na zdobycie atrakcyjnego stanowiska i móc z dużym wyprzedzeniem przygotować się do wakacyjnego wyjazdu. Organizowane przez Pro-Staff ważne ogólnopolskie wydarzenie rekrutacyjne, tj. Casting Animatorów, odbędzie się 24.01.2015 r. we Wrocławiu i będzie to dla kandydatów okazja do odbycia rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami i otrzymania kontraktu animatora na wakacje:

– na Wyspach Kanaryjskich (Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote),

– na południowym wybrzeżu Hiszpanii

– na Balearach (wyspy Majorka, Minorka i Ibiza).

 

– LINK do strony internetowej Pro-Staff z informacją o Castingu na sezon 2015: http://www.prostaff.sk/pl/Castingi.alej

 

– LINK do video z Castingu Pro-Staff na poprzedni sezon turystyczny: https://www.youtube.com/watch?v=8x_rBn4YU_E

 

Kontakt z Pro-Staff

Wszystkich uczniów mających dodatkowe pytania dotyczące wakacyjnej pracy animatora lub castingów zapraszamy do kontaktu:

– mailowego pod adresem biuro@prostaff.pl z dopiskiem „LO Zgorzelec”

– telefonicznego pod numerem 668 183 362

 

Szkolenie Animatorów w Zgorzelcu

Informujemy również, że w dniach 17-18.01.2015 w Zgorzelcu odbędzie się Szkolenie Animatorów Dziecięcych. Kurs skierowany jest do uczniów zainteresowanych:

– animacją turystyczną i podjęciem pracy wakacyjnej w charakterze animatorów hotelowych prowadzących zajęcia rekreacyjne dla turystów (zajęcia dla dzieci, zajęcia sportowe i fitnessowe dla dorosłych, występy kabaretowe i taneczne-musicalowe)

– „kids animacją” i podjęciem pracy weekendowej w zakresie organizacji różnego rodzaju zajęć animacji czasu wolnego dla dzieci i młodszej młodzieży podczas imprez, festynów i eventów na terenie Zgorzelca i okolic.

 

2

10352276_10200272110920885_8125980112080920484_n

Składam życzenia świąteczne pełne pozytywnych emocji i mam nadzieję, że spędzicie te cudowne dni wraz z całą rodzin, w doskonałych nastrojach i w harmonii.

Uczyńmy najbliższe  dni świąteczne oazą spokoju, odpoczynku, radości.

Niech przy szklance gorącej herbaty rozbudzą się nasze marzenia, te wypowiadane głośno, te mówione skrycie, a często nie wypowiadane wcale.

Niech w nadchodzącym roku 2015 spełnią się  wszystkie marzenia, niech spełnią się nawet najbardziej nieosiągalne pomysły.

Dziękuję wolontariuszom z klasy Ic i Ib, którzy pod opieką Pana Kazimierza Walotki zbierali podarki podczas kwesty żywności w supermarketach.

Dziękuję samorządowi uczniowskiemu i Panu Tomaszowi Mańkowskiemu oraz dziękuję uczniom i rodzicom za wkład w „Paczki serca” dla naszych uczniów potrzebujących wsparcia.

Dyrektor

Danuta Serafińska

 

2

4 grudnia klasa I c i zainteresowani zwiedzaniem uczniowie z naszego liceum – grupa z II a oraz IId – udali się na wycieczkę do Drezna. Było świątecznie, zabytkowo i edukacyjnie. Każdy znalazł coś dla siebie. Jednych zachwycały kościoły, inni, wczuwając się w klimat bożonarodzeniowy, podziwiali Weihnachtsmarkt. Wielkim atutem wycieczki okazała się lekcja muzealna  dotycząca renesansowego i barokowego malarstwa. Zajęcia odbyły się w Galerii Starych Mistrzów i przeprowadziła je historyk sztuki. Pani bardzo ciekawie, angażując młodzież, opowiedziała o wybranych obrazach. Przybliżyła też historię muzeum. Wyjazd zaliczamy więc do bardzo udanych! Już planujemy następne. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. E. Grzegorowska-Chmura, p. K. Prusiecka i p. Beata Stypczyńska.

 

3

Tak wycieczkę wspomina jedna z uczennic – Magdalena Nowak z kl. I c

Wycieczka do Drezna nie tylko dostarczyła nam wielu przygód, ale także sporą porcję ciekawych informacji. Zwiedziliśmy Zwinger – perełkę stolicy Saksonii, podziwialiśmy uroki jednego z najpiękniejszych w Europie jarmarków świątecznych, jednak najbardziej w mojej pamięci zapadła lekcja w Galerii Dawnych Mistrzów. Poznaliśmy obrazy światowej klasy twórców, w tym: Rafaela Santi, Rembrandta oraz Vermeera. Dzięki temu wielu z nas otworzyły się umysły i serca na sztukę inną niż pisaną. Wycieczki tego typu są świetnym pomysłem, szczególnie dla klas humanistycznych, jak nasza. Budują i rozwijają wrażliwość na różne aspekty sztuki.

6

5

 

 

 

10841324_738207969595088_927625292_n

Z radością informujemy, że naszej szkole (jednej z 3 w Polsce) udało się znaleźć wśród 40 nagrodzonych inicjatyw kulturalnych dla dzieci i młodzieży, które od stycznia będą realizowane w ramach VI edycji AKADEMII ORANGE.

Celem AKADEMII ORANGE jest włączanie młodych ludzi do czynnego udziału kulturze. Do tej pory zrealizowano 219 projektów dla ponad 20 tysięcy młodych uczestników.

VI edycja programu została objęta Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

Nasz projekt – o trochę prowokacyjnej nazwie – OBSCURNA ANIMACJA trwa od lutego do czerwca i składa się z dwóch etapów:

– stworzenia animacji poklatkowej (luty)
– w kwietniu robimy zdjęcia techniką otworkową.

To bardzo ogólny plan. Czeka nas dużo zabawy i bardzo dużo pracy.

WSZYSTKICH CHĘTNYCH PROSIMY O ZGŁOSZENIE SIĘ DO P. K.PRUSIECKIEJ LUB P. A. BŁASZKIEWICZ.

Ilość miejsc, niestety, ograniczona.

Bardzo dziękujemy NASZYM FANTASTYCZNYM, ZAANGAŻOWANYM UCZNIOM, którzy poświęcili swój czas, aby przygotować filmik stanowiący pierwszy etap składania wniosku (do fundacji zostały zgłoszone 334 filmy!)

Do wygrania grantu przyczynili się:

Marcin Arcimowicz
Katarzyna Kwiatecka
Agata Orpel
Hubert Ostrycharz
Sandra Stal
Kamila Walkowiak
Paulina Włodarczyk

Dziękujemy Wam bardzo!

Aneta Błaszkiewicz i Karolina Prusiecka

 

1488973_386501088182488_8381094721113912807_nZa nami kolejny wyjazd na zajęcia laboratoryjne w ramach projektu „Nauka i technologia dla żywności” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Na zajęciach obserwowaliśmy pod mikroskopem preparaty biologiczne. Badaliśmy między innymi fragmenty ciała roślin, zwierząt, owadów oraz rodzaj pleśni Aspergillus niger.
Zajęcia były bardzo ciekawe, pogłębiające naszą wiedzę z dziedziny mikrobiologii.
1661270_386501114849152_979554202224525380_n

 

W ubiegłym tygodniu odbył się we naszym liceum konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy. Kolejny raz młodzi artyści zachwycili pomysłowością, a ich prace można było podziwiać w holu szkoły. Jury miało niemałe trudności z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie podsumowanie konkursu wygląda następująco :

I miejsce przypadło w udziale  Kasi KRUCZEK (kl. III D),

II miejsce dla  Kariny BALICKIEJ  (kl. II B) oraz  Angeliki DZIWISZ ( kl. II D ),

III miejsce wywalczyła zaś Justyna URBANIAK (kl. III C ).

Dziewczynom gratulujemy weny twórczej i podziwiamy cierpliwość oraz dokładność! Ich wysiłek został nagrodzony stosownymi dyplomami  i świątecznymi słodkimi upominkami.

1 2 3 4 5 6

Za nami już IX edycja Regionalnego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Konkurs odbył się dnia 11 grudnia 2014 o godzinie 17 w Miejskim Domu Kultury. Na Festiwal zgłosiło się 10 uczestników – nie tylko ze Zgorzelca. Gościliśmy również młodzież z Bolesławca, która wiernie towarzyszy nam od początku trwania festiwalu. Każdy z uczestników zaprezentował dwa utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

 

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce – Julia Gołębiowska, nagroda 1000 zł – I Prywatne  Gimnazjum w Bolesławcu.

II miejsce – Krzysztof Oleksyn, Piotr Kosiorek, nagroda 500 zł Liceum Ogólnokształcące im Braci Śniadeckich w Zgorzelcu

III miejsce – Zespół muzyczny drużyny harcerskiej Bastion działającej przy ZSZiL im Górników i Energetyków Turowa , nagroda 300 zł

Wyróżnienie – Grzegorz Oślak, nagroda 100 zł – I LO im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu

Wyróżnienie – Kamil Kotlarski, nagroda 100 zł  – I LO im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu

Nie zapomnieliśmy również o pozostałych uczestnikach – każdy z nich otrzymał podziękowanie wraz z upominkiem od Starosty Powiatu Zgorzeleckiego.

Utwory Jacka Kaczmarskiego jak zwykle poruszyły serca publiczności, która obdarzyła wykonawców zasłużonymi brawami.

Nagrody  ufundował Burmistrz  Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz.

Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy za rok na jubileuszowy Festiwal!  Serdecznie zapraszamy laureatów  poprzednich festiwali.

Organizator: Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

konkurs

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli GIMNAZJUM I LICEUM  do wzięcia udziału w KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM

Prace mogą przyjąć następującą formę

* Stroik

* Szopka

* Wypieki (pierniczki, ciasteczka)

 

Cele konkursu

 1. Wspieranie działań i możliwości twórczych młodzieży i dorosłych.
 2. Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.
 3. Alternatywna forma twórczego wypełniania wolnego czasu.

 

Regulamin

 1. Każda klasa proszona jest o dostarczenie prac. Osobą odpowiedzialną za to jest przewodniczący danej klasy.
 2. Każda praca ma być podpisana ( imię, nazwisko, klasa).
 3. Klasa, która wygra, otrzyma ZŁOTY BILET uprawniający do wybrania sobie dnia bez kartkówek, pytania i sprawdzianów.
 4. Prace mają być wykonane własnoręcznie.
 5. Liczą się pomysłowość, samodzielność, oryginalność
 6. Prace należy dostarczać do 16 grudnia 2014 roku do pani Beaty Łężny lub pani Beaty Stypczyńskiej.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu, otwarcie szkolnej wystawy i kiermaszu nastąpi 18 grudnia 2014 roku.
 8. Prace oddane na konkurs podlegają zwrotowi.
 9. Istnieje możliwość oddania prac na szkolną licytację.

 

 

 

 

IX FESTWAL TWÓRCZOŚCI JACKA KACZMARSKIEGO

Wszystkich miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego zapraszamy na spotkanie z pieśniami barda Solidarności, w czwartek 11 XII 2014r, o godzinie 17, w Miejskim Domu Kultury.

Młodzież naszego regionu chce w ten sposób upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku i przypomnieć o naszej najnowszej historii.

Organizatorzy:
dyrekcja, nauczyciele i młodzież ~ Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu