27.11.2015 r. w naszej szkole odbył się turniej siatkarski o Mistrzostwo Powiatu. Nasze wspaniałe dziewczyny po zaciętej rywalizacji ostatecznie uplasowały się na 3 miejscu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

DSC_0015

 

22 listopada, w pięknej sali Teatru Starego w Bolesławcu, odbyły się V Zaduszkowe Spotkania Artystyczne – tym razem pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko”. Uczestnicy musieli zaprezentować na scenie własną interpretację (jako poezję śpiewaną lub recytację) jednego utworu z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. W szranki stanęli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nasze Liceum reprezentowali: Krzysztof Oleksyn (III d) i Piotr Kosiorek (IIc) jako akompaniator w kategorii poezja śpiewana oraz w recytacji: Ania Prudzienica (II d), Julia Karska (II d) i Julia Wicha (I b). Wyniki konkursu potwierdziły wysoki poziom naszych uczestników i trafność wyboru utworów do prezentacji.
W poezji śpiewanej bezapelacyjnie wygrał Krzysztof OLEKSYN, który przy brawurowym akompaniamencie w wykonaniu Piotra Kosiorka zaprezentował utwór „Upiorny twist”. To trzeba było zobaczyć!
W kategorii recytacji miejsce pierwsze zdobyła Ania PRUDZIENICA za pełną wdzięku interpretację fragmentów „Balladyny 68”, zaś miejsce trzecie przypadło w udziale Julii KARSKIEJ, która w utworze „List” pokazała, w jakim stylu potrafi odejść zawiedziona w uczuciach kobieta…
Wszystkim naszym uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Zapraszamy wszystkich uczniów do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli. Osoby, które są zainteresowane czynnym udziałem w tym wydarzeniu proszę zgłosić się do p. Katarzyny Przytulskiej lub ks. Marcina Koniecznego.

MATURA PRÓBNA OPERON

Przedmioty obowiązkowe poziom podstawowy

Godz. 8:00

24.11.2015 r. – język polski

25.11.2015 r. – matematyka

26.11.2015 r. – języki obce

Przedmioty dodatkowe poziom rozszerzony

27.11.2015 r. fizyka , biologia, chemia (godz. 8:00)

historia (godz. 9:45)

30.11.2015 r. – matematyka (godz. 8:00)

Zakończyły się zajęcia w ramach projektu Ogólnopolska Akademia Programowania.. Zajęcia odbywały się w naszym liceum, prowadził je nauczyciel informatyki Paweł Pilczuk. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nich 26 uczniów z prawie wszystkich zgorzeleckich gimnazjów, a nawet jedna osoba z Pieńska. Uczniowie w kolejne weekendy października i listopada spotykali się, aby poznać zagadnienia z algorytmiki i rozwiązywać zadania przy użyciu języka programowania C++. Na zakończenie projektu, wszyscy uczniowie otrzymali stosowne zaświadczenia. Obecnie uczestnicy zajęć biorą udział w konkursie o Puchar Ogólnopolskiej Akademii Programowania i samodzielnie rozwiązują zadania programując w C++.

Zgorzelec jest oddalony od dużych ośrodków akademickich, dlatego uczniowie naszych szkół rzadko mają okazję uczestniczyć w projektach i wydarzeniach o takiej randze. Większość uczestników bardzo dobrze radziła sobie podczas zajęć i mają podstawy żeby rozwijać swoje zainteresowania programowaniem w liceum i zostać w przyszłości programistą.

strona projektu: www.programuj.edu.pl

DSC02539DSC02637 DSC02555 DSC02556 DSC02557 DSC02558 DSC02559 DSC02560

W dniach 9 – 13 października uczniowie z klas 1b i 1e, pod opieką wychowawców, byli na wycieczce w Zakopanem.

Autobusem wyjechaliśmy ze Zgorzelca w nocy z piątku na sobotę. Już po kilku godzinach od zakwaterowania w ośrodku w Poroninie, wyruszyliśmy na trasę. Pierwszy cel – Kasprowy Wierch, zielonym szlakiem od Kuźnic, po wymagającym podejściu, z mniejszym i większym trudem, został osiągnięty. Góry poskąpiły jednak widoków – przez całą drogę widoczność była niemalże zerowa, a nieodłącznym towarzyszem wędrówki była mgła.

Następnego dnia kolejna trasa. Tym razem miało być jeszcze ciężej. Zaplanowany szlak liczył ponad 25 km, wiódł od Łysej Polany, Wodogrzmotów Mickiewicza, przez Dolinę Roztoki i wodospad Siklawa, do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a potem przez Świstówkę na Morskie Oko i popularną asfaltówką w dół. Znów wszyscy podołali, nawet góry kilka razy się pokazały. Jednak gdzieś tam się kryły, za tymi chmurami i to jakie piękne!

Kolejnego ranka powitał nas śnieg. Niektórzy spacerowali po zakopiańskich Krupówkach, a najbardziej wytrwała grupa ruszyła na Gubałówkę. Dzień zakończyliśmy, ucztą kulinarną z grilowanym oscypkiem i pieczoną kiełbaską przygotowaną przez naszego gospodarza. Przy posiłku nie zabrakło góralskiej muzyki i przyśpiewek. 13-go października ostatnie chwile na Podhalu spędziliśmy relaksując się w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni.IMG_1993 IMG_1944 IMG_1945 IMG_1951 IMG_1953 IMG_1956 IMG_1966 IMG_1970 IMG_1975 IMG_1992

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta
nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone, co roku 11 listopada,
dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego
w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania
niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski,
począwszy od dnia, kiedy Polska, jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy,
przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnione walką o wyzwolenie aż do dnia,
w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami
w wykonaniu chóru i solistów oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.

Akademia została przygotowana przez uczniów z klas: IB, I D ,IIB, oraz uczniów Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego pod kierunkiem nauczycieli: mgr Barbary Rutkowskiej i Tomasza Mańkowskiego. zdjęcia: Stanisław Lesicki

DSC_0535 DSC_0586 DSC_0594

Spotkanie z rodzicami uczniów – 16.11.2015 r.

I. Spotkanie Rady Rodziców z dyrektorem
– czytelnia
– godzina: 16:30-17:00

II. Spotkanie wychowawców klas I-III z rodzicami
– godzina: 17:00-17:30

III. Dyżury nauczycieli przedmiotów
– godzina: 17:30-18:30

Uczniowie Klas II i III naszego liceum wzięli udział w pierwszych z cyklu wykładów z fizyki przygotowanych i poprowadzonych przez dr hab Ewę Popko.

Po wykładach uczniowie podzieleni na grupy mieli możliwość poznania pracy w laboratorium, samodzielnie przeprowadzając doświadczenia.

Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku szkolnym, Nasze Liceum prowadzi współpracę edukacyjną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jej efektem była wizyta uczniów z klas: 1c, 2b, 2c w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze i Bibliotece Uniwersyteckiej oraz udział w wykładach z historii.

20151023_120033 20151023_110006 20151023_115127