W roku szkolnym 2015/16 zaprosiliśmy młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych Dekanatu Zgorzelec do wzięcia udziału w pasjonującej, intelektualnej przygodzie, podczas której młodzież mogła zapoznać się z osobą Karola Wojtyły – teologa, filozofa, pisarza, aktora … słowem Papieża, z historią Jego niesamowitego życia. Papież Polak pozostaje wciąż, przynajmniej dla części młodzieży ważnym autorytetem.

Z okazji 96 rocznicy urodzin Papieża Polaka w Liceum Ogólnokształcącym spotkali się finaliści konkursu, aby zmierzyć się 53 pytaniami i zawalczyć o zwycięstwo oraz nagrody, które ufundowali ksiądz dziekan Maciej Wesołowski, Pani Starosta Urszula Ciupak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich.

Zwycięzcami w konkursie zostali :

 1. miejsce – Patrycja Kulesza LO z kl 2c
 2. miejsce – Marika Kmieć LO z kl 2e
 3. miejsce – Aleksandra Chudy LO z kl 1d

IMG_0368 IMG_0358 IMG_0359 IMG_0360 IMG_0361 IMG_0362 IMG_0363 IMG_0364 IMG_0365 IMG_0366 IMG_0367

Sąd konkursowy w składzie:

 1. Jan Zdziarski – Przewodniczący Sądu Konkursowego
 2. Ewa Zbroja – Członek Sądu Konkursowego
 3. Jolanta Solarz – Członek Sądu Konkursowego
 4. Aleksander Trąbczyński – Członek Sądu Konkursowego

po wysłuchaniu 11 prezentacji w kat. recytacja, 2 w kat. wywiedzione ze słowa, 4 w kat. turnieju teatrów jednego aktora oraz 3 w kat. poezja śpiewana, Sąd Konkursowy postanowił przyznać

w turnieju poezji śpiewanej:

NAGRODY:

II nagroda : Krzysztof Oleksyn, akompaniament-Piotr Kosiorek-Liceum Ogólnokształcące im Braci Śniadeckich

Żaden z uczestników nie otrzymał kwalifikacji do finału z powodu niedopełnienia regulaminowego wymogu przygotowania jednego utworu poetyckiego z nowo skomponowaną muzyką

Ostatni wyjazd do Wrocławia i ostatnie prace przy budowie robota. Połączenie wszystkich elementów robota, ostatnie poprawki i sprawdzenie poprawności wykonania. Robot zaprogramowany został w czterech trybach:

 1. Podążanie za ruchem ręki – zasłaniając lewą diodę jedzie w lewo, zasłaniając prawą diodę jedzie w prawo, zasłaniając obie diody jedzie do przodu.
 2. Tryb sumo – wyszukuje przeciwnika i próbuje go wypchać poza wyznaczony obszar.
 3. Podążanie torem białej linii – po naklejeniu na płaską powierzchnię białej taśmy robot trzyma się tej linii dzięki czujnikowi zamontowanemu w podwoziu.
 4. Unikanie krawędzi – robot utrzymuje się na blacie stołu unikając spadnięcia.

Po sprawdzeniu wszystkich trybów, instruktorzy zaprezentowali środowisko programistyczne. Następnie uczniowie przystąpili do programowania robotów zmieniając podstawowe ustawienia.

Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali zbudowane przez siebie roboty, gdzie już samodzielnie będą mogli je rozwijać, pisząc własne programy sterujące robotem.

Zajęcia były doskonałą okazją, aby poznać różne zagadnienia techniczne, rozwijać kreatywność i umiejętność logicznego myślenia przekonać się, że przedmioty ścisłe wcale nie są nudne.

DSC03657 DSC03655 DSC03650 DSC03648 DSC03647 DSC03646 DSC03645 DSC03644 DSC03643 DSC03640 DSC03635 DSC03634 DSC03629 DSC03628 DSC03621 DSC03615 DSC03610 DSC03609 DSC03607 DSC03605 DSC03603 DSC03601 DSC03598

oti

MARCIN

 

Do finału XII edycji Konkursu Papieskiego – ustnej obrony esejów w poszczególnych regionach zakwalifikował się MARCIN RAJCZAKOWSKI (kl. 1 D).

GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI!!!

 

 

Mecenasi

 • Fundacja KGHM Polska Miedź
 • Clico Sp z o. o
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Patronat Honorowy

 • Abp Wojciech Polak Prymas Polski
 • Kard. Stanisław Dziwisz  Metropolita krakowski
 • Kard. Kazimierz Nycz Metropolita warszawski
 • J.E. Aleksaner hr. Tarnowski  Prezydent Zakonu Kawalerów Maltańskich
 • Minister Edukacji Narodowej
 • Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
 • Związek Harcerstwa Polskiego

 

Współorganizatorzy

 • Centrum Myśli Jana Pawła II
 • Narodowe Centrum Kultury
 • Biuro Podróży Krakturs
 • Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

 

Media

 • TVP
 • W Drodze
 • Gość Niedzielny
 • Dominikanie.pl
 • Deon.pl
 • Katolicka Agencja Informacyjna
 • Katecheta
 • Miłujcie się

Lata spędzone w szkole, zwłaszcza ponadgimnazjalnej, są jednym z najwspanialszych okresów w życiu. Od zdania matury minęło 30 lat. Włosy posiwiały, dzieci urodziły się, a niektóre nawet osiągnęły pełnoletniość. Skończyli studia, potem znaleźli pracę, czasem ją zmieniali , czasem awansowali. Wśród nich są dzisiaj , nauczyciele, lekarze, farmaceuci i specjaliści w wielu różnych dziedzinach.

Spotkania, po 30 latach od zdania matury oraz wszystkich, wynikających z tego emocji, doświadczyła klasa IVA –matura 1986r Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich wraz z wychowawcą, p. Andrzejem Zachorskim oraz nauczycielami :fizyki- p.Haliną Białkowską , języka polskiego –p.Lucyną Lasek, wychowania fizycznego- p. Danutą Serafińską oraz historii p. Henrykiem Szymkowskim

Spotkali się 7 maja 2016 roku w swojej klasie nr 67 ,w której wszyscy z przyjemnością usiedli w ławkach na swoich miejscach. Mogli skonfrontować wspomnienia ze współczesną szkolną rzeczywistością. Byli pod wrażeniem możliwości dzisiejszej edukacji, która młodzieży chcącej się rozwijać, stwarza optymalne warunki. Wchodząc po tych samych schodach mogli zajrzeć do tak samo usytuowanych, choć odnowionych klas .Podziwiali przede wszystkim pracownię chemiczną, aulę . Z sentymentem zajrzeli do gabinetów w których nie tak dawno uczyli się . Obejrzeli również dzienniki, w których zapisane zostały w formie liczb ich sukcesy i porażki.

Gdy już nacieszyli się atmosferą szkolną, udali się do Restauracji Zagroda Kołodzieja. Powróciły wspomnienia, pojawiło się wzruszenie, a tematy rozmów wydawały się nie mieć końca…. To było kolejne z organizowanych przez klasę spotkań po latach, a spotkania takie to powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia W sobotni wieczór wszyscy znowu mieli 19 lat…

IMG_0300 IMG_0302 IMG_0303 IMG_0305 IMG_0307 IMG_0308 IMG_0318 IMG_0324

Słuchacze kursu „IT Esensials” z lokalnej Akademii CISCO, która działa przy Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu zakwalifikowali się do drugiej, finałowej rundy konkursu Netriders organizowanego przez firmę CISCO.  W tym prestiżowym konkursie rywalizują studenci i uczniowie szkół technicznych z całej Europy.  Rywalizacja naszych uczniów z zawodnikami z innych państw zakończyła się sukcesem i do drugiej rundy awansowało sześciu uczniów z naszej Akademii.
W kolejności największej liczby zdobytych punktów to:
1. Piotr Łężny (klasa 1E – Liceum Ogónokształcące im. Braci Śniadeckich)
2. Filip Cebulski (klasa 2A – Niepubliczne Gimnazjum Łużyckie)
3. Aleksander Pawłowski (klasa 1E – Liceum Ogónokształcące im. Braci Śniadeckich)
4. Michał Żółtowski (klasa 1E – Liceum Ogónokształcące im. Braci Śniadeckich)
5. Wiktoria Ramulewicz (klasa 2A – Liceum Ogónokształcące im. Braci Śniadeckich)
6. Adrian Topolnicki (klasa 1E – Liceum Ogónokształcące im. Braci Śniadeckich)

Pełna lista finalistów: Results_2016_NetRiders_EUR_ITE_

W konkursie Netriders dla słuchaczy kursu Routing & Switching, który jest opcją dla bardziej zaawansowanych słuchaczy, bardzo dobrze zaprezentowali się Hubert Kowalik i Michał Walczak z klasy 2A Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich, którzy również dostali się do finałowej rudy osiągając wyniki lepsze niż studenci z wielu europejskich krajów.
Sukces jest tym większy, że konkurs odbywał się w języku angielskim, a o poziomie rywalizacji może świadczyć dużo krótsza lista finalistów, którą można obejrzeć: R1Results_2016_NetRiders_EUR_CCENT_R1

Finał odbędzie się 26 Maja, liczymy na dobre wyniki, a zachętą są wspaniałe nagrody

Uczestnicy z dwoma najlepszymi Wynikami ogólnymi otrzymają nagrodę wyjazdu naukowego do San Jose w Kalifornii (USA) w dniach 10–16 stycznia 2017 roku („Nagroda wyjazdu naukowego”). (Rzeczywista wartość detaliczna: 2 500,00 USD). Ponadto otrzymają możliwość wyboru między voucherem certyfikacyjnym CCNA Routing and Switching a voucherem certyfikacyjnym CCNA Security (Rzeczywista wartość detaliczna: 295,00 USD). Uczestnicy Rundy 2 z pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym najlepszym wynikiem otrzymają voucher certyfikacyjny CompTIA A+ (Rzeczywista wartość detaliczna: 295,00 USD).

Strona konkursu: http://www.academynetriders.com/file.php/1/netriders_info/region_eur_pl.html

CCENT


 

ITE:

Mimo tego, że kasztany nie zakwitły, rozpoczął się maj a my … rozpoczęliśmy egzamin maturalny.
4 maja maturzyści mierzą się z językiem polskim, 5 maja z matematyką, a w piątek 6 maja jest egzamin z języka angielskiego .
Uczniowie oczekujący na rozpoczęcie zmagań maturalnych byli na ogół spokojni choć nie obyło się bez małych chochlików wynikających z dużych emocji, które towarzyszą ważnym rzeczom, a taką jest niewątpliwie matura.
Egzaminy potrwają do 25 maja, a świadectwa dojrzałości zostaną odebrane 5 lipca 2016r.

Wszystkim życzymy powodzenia.

_DSC2418 _DSC2444 _DSC2448 _DSC2453

Autor zdjęć: Stanisław Lesicki

W piękny i słoneczny piątek 29 kwietnia 2016 odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich, którzy właśnie ukończyli edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich.
Wszystkich przybyłych na tę uroczystość powitała w ciepłych słowach Pani Dyrektor Danuta Serafińska . Podziękowała nauczycielom za zaangażowanie w kształcenie młodych ludzi, ich rodzicom za ciepło, jakim otaczali swe pociechy, a uczniom za trzyletnie zaangażowanie i postawę, dzięki której rozsławiali swoją szkołę..
Kilka dni wcześniej klasa IIIB zaprosiła p.Dyrektor do sadzenia drzewka absolwentów. Niech rośnie na chwałę całego rocznika!
Krótki pożegnalny program przygotowali absolwenci Krzysztof Oleksyn i Piotr Kosiorek. Wystąpiła także Aleksandra Oleksyn.
Wprowadzeniem sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Prowadzący spotkanie Pan Bogdan Szymański powitał zgromadzonych, a następnie głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Serafińska . W swoim wystąpieniu przede wszystkim pogratulowała absolwentom ukończenia szkoły, życzyła sukcesów na egzaminie maturalnym i zachęciła do częstych powrotów do szkoły i swoich wychowawców w przyszłości.
Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Mariola Weychan, w imieniu rodziców pogratulowała osiągnięć uczniom, a dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom podziękowała za trud włożony w kształcenie młodych ludzi.
Zaproszeni goście : w imieniu Starosty Zgorzeleckiego Pan Bogusław Białoń, w imieniu Burmistrza Pan Radosław Baranowski oraz Ksiądz Maciej Wesołowski gratulowali sukcesów i życzyli dobrze zdanego egzaminu maturalnego i trafnych wyborów studiów.
Z kolei przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Konrad Rokicki w żartobliwy sposób nawiązał do pierwszych chwil abiturientów w szkolnych murach.
W dalszej części Dyrektor Danuta Serafińska wręczyła w imieniu Rady Pedagogicznej statuetkę dla najwybitniejszego absolwenta w mijającym roku szkolnym. Statuetkę i stosowny dyplom odebrał. Damian Lickindorf z klasy 3E. Dyplomy odebrały także Magdalena Leśniak i Julia Podbielska z klasy IIId .
Tytuł Osobowości Szkoły otrzymali: Krzysztof Oleksyn i Piotr Kosiorek, tytuł Sportowca Roku zaś Piotr Kosiorek oraz Kewin Zatylny.
Następnie wychowawcy wręczali swoim najlepszym wychowankom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Nagrody wręczono także najwybitniejszym sportowcom, wolontariuszom, i młodym artystom tak często uświetniającym szkolne uroczystości i reprezentujących Liceum w środowisku.

Było wiele wzruszających momentów…
Do zobaczenia. I powodzenia na maturze!

2124 2177 2181 2185 2208 2220 2226 2229 2233 2281 2282 2298

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, ustalającą podstawy ustrojowe w Polsce. Świętowanie 225. rocznicy jej uchwalenia pielęgnuje pamięć o chlubnych wydarzeniach w historii naszego narodu.

Z okazji obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi 29 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im Braci Śniadeckich w Zgorzelcu uczniowie klasy IIE pod kierunkiem p.Elżbiety Chmury –Grzegorowskiej i p. Barbary Rutkowskiej, przygotowali akademię poświęconą rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego.
Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, będący montażem słowno – muzycznym.

Krótki rys historyczny recytatorzy urozmaicili piękną recytacją wierszy o tematyce patriotycznej, wygłaszanych na tle podkładu muzycznego, co wywołało niezwykłą atmosferę i duże wrażenie na odbiorcach. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami recytatorskimi, ale także muzycznymi.

Były ogromne brawa i łzy wzruszenia.

_DSC2070 _DSC2075

Autor zdjęć: Stanisław Lesicki