pielgrzymka

Tradycyjnie Maturzyści odbywają w dniach 20 – 21 marca 2017 r. Pielgrzymkę na Jasną Górę, która w tym roku podzielona jest na 2 tury.

I grupa

Pod opieką p. Katarzyny Przytulskiej i p. Kazimierza Walotki wyrusza 20 marca o godz. 8:00.
Ta grupa będzie nocować w Domu Pielgrzyma przy ulicy Wyszyńskiego 1.

II grupa

Pod opieką ks. Marcina Koniecznego, p. Eweliny Mielewczyk i p. Marty Bukowej wyrusza 21 marca o godz. 05:00.

 

Uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę oprócz modlitwy w Kaplicy Cudownego Obrazu i uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim mają w planie zwiedzanie Jasnej Góry (muzea jasnogórskie, zabytki Sanktuarium i udział w konferencji pt. „Poszukiwanie prawdziwej miłości’).

Powrót obydwu grup planowany jest na godzinę 22:00 – 21 marca 2017 r.

wiosna11

21 marca 2017 r. tradycyjnie obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny, tego dnia odbędą się 3 pierwsze lekcje według planu klas.

Od 4 lekcji w sali gimnastycznej rozpoczyna się Mini Playback Show w stylu Disco Polo. Każda klasa znajduje się pod opieką wychowawcy lub wskazanego nauczyciela. Uczniowie zaprezentują wcześniej wylosowane utwory, a Jury składające się z nauczycieli i uczniów będzie oceniać wyraz artystyczny, aranżację teledysku i pomysłowość. Podkłady muzyczne prosimy przekazać do poniedziałku do opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Tomasza Mańkowskiego. W czasie obrad Jury odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Równolegle w auli szkolnej  będzie odbywać się Pierwszy Turniej Robotów w czterech kategoriach, organizatorem jest p. Paweł Pilczuk, a w rywalizacji biorą udział uczniowie z klas 1A i 2E.

Finał około godziny 13:30 w sali gimnastycznej połączony z wręczeniem nagród.

Tego dnia nie może zabraknąć dobrego humoru i kolorów w strojach.

Maturzyści niebiorący udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce do Częstochowy realizują plan według harmonogramu:

uczniowie klas 3A, 3B i 3E

lekcja 1 – matematyka, p. Dorota Chitruń, gab. 67
lekcja 2 – matematyka, p. Dorota Chitruń, gab. 67
lekcja 3 – matematyka, p. Dorota Chitruń, gab. 67
lekcja 4 – matematyka, p. Dorota Chitruń, gab. 67
lekcja 5 – język polski, p. Karolina Prusiecka, gab. 73
lekcja 6 – język polski, p. Karolina Prusiecka, gab. 73

uczniowie klasy 3C

lekcja 1 – język polski, p. Beata Stypczyńska, gab. 55
lekcja 2 – język polski, p. Beata Stypczyńska, gab. 55
lekcja 3 – język polski, p. Beata Stypczyńska, gab. 55
lekcja 4 – język polski, p. Beata Stypczyńska, gab. 55
lekcja 5 – matematyka, p. Krystyna Dudek, gab. 59
lekcja 6 – matematyka, p. Krystyna Dudek, gab. 59

IV edycja Olimpiady Solidarności. Dwie  Dekady Historii – etap wojewódzki odbył się 15 marca 2017 roku we Wrocławiu. Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu reprezentowali Karolina Taboła uczennica klasy 2E i Kacper Aftyka uczeń klasy 2B. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań, a następnie wzięli udział w konferencji z Panem Romanem Kowalczykiem Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, który przedstawił bardzo ciekawy wykład połączony z częścią muzyczną na temat początków działalności Solidarności w Polsce. Później nastąpiło ogłoszenie wyników dla nas bardzo szczęśliwe, gdyż Karolina zajęła zaszczytne III miejsce i będzie reprezentować Dolny Śląsk na etapie ogólnopolskim. Przypominamy, że to nasz kolejny z rzędu sukces w tej olimpiadzie – rok temu zwyciężył Konrad Rokicki uczeń klasy 3C. Do olimpiady przygotował uczniów p. Tomasz Mańkowski.

 

slider-01

V__29CD

V__2086

V__F917

21.03 czyli w pierwszy dzień wiosny, zostanie zorganizowany I Turniej Robotów. Zapraszamy osoby z naszej szkoły, które uczestniczyły w warsztatach i posiadają własnego sprawnego robota o zgłaszanie się do p. Pawła Pilczuk do poniedziałku (20.03). Klasę 1A i 2E prosimy o wsparcie i kibicowanie swoim faworytom. Turniej odbędzie się w auli szkolnej.
Regulamin turnieju do pobrania tutaj:Regulamin-Szkolnego-Turnieju-Robotów

15 marca 2017 r. pod Patronatem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zorganizowany został Dzień Edukacji Prawnej. W ogólnopolską akcję popularyzującą funkcjonowanie systemu prawnego włączył się również Sąd Rejonowy w Zgorzelcu. Uczniowie klasy I C Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich chętnie przybyli na Dzień Otwarty Sądu i spotkanie z p. Małgorzatą Tabor-Leszkiewicz Wiceprezes Sądu. Podczas 2 godzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się co to jest prawo, jakie są jego źródła i jak w praktyce przebiega postępowanie karne i cywilne. Pani Wiceprezes w rzeczowy sposób odpowiadała na liczne pytania młodzieży, a po zakończeniu interesującej rozmowy oprowadziła uczniów po sądzie. Zajęcia prowadzone przez zawodowego sędziego ukazały praktyczną stronę funkcjonowania systemu prawnego i potrzebę rozpowszechniania prawa wśród młodzieży, aby była świadoma swoich praw i obowiązków.

 

1

2

3

4

5

6

7

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu dnia 14 marca 2017 r. w składzie: Paulina Ludziak, Marika Gęgotek i Damian Jaśkiewicz przystąpili do wojewódzkiego etapu Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Drużyna Śniadeckich rywalizowała z 20 drużynami ze szkół wrocławskich, wałbrzyskich, legnickich, bolesławieckich, bogatyńskich i zgorzeleckich. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szczegółową wiedzą z zakresu ubezpieczeń społecznych, czyli: zdrowotnych, emerytalnych, rentowych i chorobowych, odpowiadając na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Śniadeccy okazali się bezkonkurencyjni pokonując wszystkie szkoły zajmując I miejsce. To właśnie uczniowie LO będą reprezentować województwo dolnośląskie w finale ogólnopolskim , który odbędzie się 26 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Opiekunami uczniów byli p. Magdalena Siemaszko i p. Waldemar Pakuła Kierownik Inspektoratu ZUS w Lubaniu.

Skan_20170315

1

2

3

4

5

6

PobierzPlik

Wojewódzki etap konkursu „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” odbędzie się 14 marca 2017 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu. Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu reprezentują laureaci etapu szkolnego w składzie: Paulina Ludziak , Marika Gęgotek i  Damian Jaśkiewicz. Uczniów do konkursu przygotowali p. Magdalena Siemaszko i p. Waldemar Pakuła Kierownik Inspektoratu ZUS w Lubaniu.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Wyklęci, to ci którzy  walczyli od 1944 aż do powstania Solidarności. Stworzyli oni najliczniejszą formę zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej.
W tym roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu po raz pierwszy zorganizowali apel pamięci przygotowany przez uczniów klasy 1E i 1D.
Apel, który odbył się 9 marca 2017 r. poprzedziło spotkanie z ks. Marcinem Werczyńskim doktorantem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Ks. Werczyński w interesujący sposób przedstawił uczniom historię Żołnierzy Niezłomnych, przybliżając sylwetki Witolda Pileckiego, Augusta Fieldorfa, Danuty Siedzikówny  czy Mieczysława Dziemieszkiewicza.
Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem merytorycznego przygotowania oraz prezentacji multimedialnej, obrazującej trudną, wstrząsającą i mało znaną historię powojennego podziemia niepodległościowego.

Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom.

Te słowa Jana Pawła II stały się tematem przewodnim apelu okolicznościowego, gdzie uczniowie przedstawili inscenizację słowno-muzyczną z piękną scenografią i strojami, dzięki którym „Nil”, „Zapora”, „Inka” „Łupaszka”, „Ogień”, „Lalek”  bohaterowie podziemia antykomunistycznego, walczący o wolną Polskę „przemówili” do współczesnego pokolenia swoją postawą, zasadami moralnymi, poświęceniem i patriotyzmem.
Uczniów jak zawsze wspierali nauczyciele: p. Ewelina Mielewczyk i p. Barbara Rutkowska.

DSC00239

DSC00245

_DSC4473

Przechwytywanie

DSC_0066

DSC_0019

_DSC4492

 _DSC4515

_DSC4481

DSC_0063

_DSC4521

DSC_0103

“Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

To właśnie śpiew był powodem spotkania 1 marca 2017 roku na drugiej części obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego prowadzonego przez uczniów klasy 1D. W tym dniu nasze szkolne artystki ukazały śpiewem najpiękniejsze rzeczy, które są niedostępne dla oczu. Były to: Aleksandra Oleksyn, Julia Jarmuszkiewicz i Marta Dąbrowska z klasy 1D oraz Anna Prudzienica z klasy 3D. Uczennice zaprezentowały utwory m.in. Adama Mickiewicza, Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima czy Jacka Kaczmarskiego. Całą uroczystość prowadzili Oliwia Siwiela i Paweł Korbut.
Nad organizacją koncertu czuwały p. B. Rutkowska, p. K. Prusiecka i p. B. Stypczyńska

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„To, co przeżyło jedno pokolenie, Drugie przeplata w sercu i pamięci !”

 

 

zolnierze-wykleci2011-40645

 

Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w tym roku po raz pierwszy, dlatego przebiegać ono będzie w dwóch częściach.

07.03.2017 r. (wtorek)
Pierwsza część
to spotkanie z ks Marcinem Werczyńskim doktorem Papieskiego Wydziału Teologicznego. Według kolejności:

klasy I – 2 lekcja

klasy II – 3 lekcja

klasy III – 4 lekcja

 

09.03.2017 r. (czwartek)
Druga część
to apel okolicznościowy przygotowany przez klasę 1E. Udział klas w apelu według kolejności:

klasy I – 3 lekcja

klasy II – 4 lekcja

klasy III – 5 lekcja

Opiekunami uczniów są nauczyciele uczący.