Szanowni Państwo,
w załączeniu przesyłam informację nt. Studiów na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej na kierunku Fizyka Techniczna, specjalność Nanoinżynieria.
Uprzejmie proszę o zainteresowanie jej treścią młodzieży, w szczególności klas maturalnych.

W przypadku dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
maciej.muszynski@pwr.edu.pl
lub telefoniczny: 71 320-20-02

Z wyrazami szacunku
Maciej Muszyński

Sekcja ds. Dydaktyki
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Politechnika Wrocławska
50-370 Wrocław
Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27

ZAŁĄCZNIK

27.01.2016 w Lubaniu odbył się turniej halowej piłki nożnej dziewcząt o mistrzostwo strefy jeleniogórskiej. Po zaciętej rywalizacji nasze dziewczyny zajęły ostatecznie 4 miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Skład zespołu:
Karolina Toboła 1E
Roksana Gleizner 1E
Agata Grzesiak 2C
Benita Gładysz 2C
Zuzanna Zalit 2A
Wiktoria Ramulewicz 2A
Iga Gorgolik 2A
Jowita Kroszczyńska 2D
Aleksandra Stachura 2E
Magdalena Antoniak 2E

W dniu 26 stycznia odbył się w naszej szkole koncert muzyki góralskiej pt. „Żywa tradycja”, w wykonaniu Karpackiego Trio. Był to kolejny program umuzykalniający, proponowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych i kl. IIc wraz z opiekunami.

Podczas koncertu młodzież poznała muzykę różnych kultur, począwszy od polskiej muzyki ludowej spod Tatr poprzez muzykę naszych sąsiadów – słowacką, węgierską, rosyjską, ukraińską oraz muzykę krajów bałkańskich.

Koncert spotkał się z dużym aplauzem.

 

DSC_0922 DSC_0917 DSC_0965

ZAPRASZAMY DO DEKANALNEGO KONKURSU WIEDZY O JANIE PAWLE II

Życie Karola Wojtyły Papieża Polaka

Konkurs dla uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Dekanatu Zgorzelec

REGULAMIN
ZAŁĄCZNIK DO REGULAMINU

pod patronatem
ks. Dziekana Macieja Wesołowskiego

26 stycznia 2016 r. odbył się w naszym Liceum II Powiatowy Konkurs Chemiczny Młody Chemik Eksperymentuje. Organizatorami konkursu jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu pod patronatem Starosty Zgorzeleckiego, Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego i Dyrektora Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu przy współpracy Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcji Dydaktycznej Wrocławskiego Oddziału PTCh oraz Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”.

W konkursie wzięło udział 18 uczniów, którzy reprezentowali  5 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu zgorzeleckiego. W komisji konkursowej zasiadali:

  1. mgr Danuta Serafińska (dyrektor LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu)
  2. mgr Krystyna Gans przewodnicząca (Sekcja Dydaktyczna Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ekologii EKOS)
  3. dr Krystyna Chmieleńska (Zakład Metodyki Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego)
  4. dr Mariola Kuczer (Zakład Metodyki Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego)
  5. mgr inż. Zbigniew Adamski (Zakład Metalurgii Chemicznej Wydziały Chemicznego Politechniki Wrocławskiej)
  6. mgr Renata Rak (nauczyciel chemii LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu).

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. W pierwszej jego części wszyscy uczestnicy rozwiązywali test pisemny, trwający 90 min. Po sprawdzeniu jego wyników przez komisję konkursową do części drugiej zakwalifikowano dziesięciu uczestników. Po przerwie przystąpili oni do zadań laboratoryjnych, które trwały 60 minut. Komisja podsumowała oba etapy konkursu i ogłosiła jego ostateczne wyniki:

I miejsce zajęła Oliwia Siwiela uczennica Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu
II  miejsce zajęła Katarzyna Pawłowicz uczennica Gimnazjum nr 1 w Bogatyni
III  miejsce zajęła Mateusz Milewski uczeń Gimnazjum nr 1 w Bogatyni

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a jego uczestnicy wykazali się bardzo wysoką wiedzą chemiczną.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach z chemią na konkursie, który odbędzie się w marcu br. we Wrocławiu.

Ubiegłoroczna laureatka konkursu  I miejsca- Barbara Grzeszczuk uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich  uczestniczy w zajęciach chemii na Uniwersytecie Wrocławskim , będzie również uczestniczką forum chemików. Opublikowała już swoją pierwszą pracę „ naukową ”.

Dziękujemy wszystkim fundatorom nagród dla laureatów:  Staroście Zgorzeleckiemu, Panu Arturowi Bielińskiemu;  Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Dziękujemy Państwu reprezentującym organizatorów Konkursu i zasiadającym równocześnie w komisji konkursowej: Pani Krystynie Gans, Pani Krystynie Chmieleńskiej, Pani Marioli Kuczer, Panu Zbigniewowi Adamskiemu, Pani Renacie Rak nauczycielce chemii w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Dziękujemy nauczycielom chemii, opiekunom uczestników konkursu:  Pani Dorocie Czarneckiej nauczycielce chemii w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Bogatyni, Pani Magdalenie Drozdowskiej nauczycielce chemii w Niepublicznym Gimnazjum Łużyckim w Zgorzelcu, Pani Małgorzacie Stachurskiej nauczycielce chemii w Gimnazjum nr 3 w Zgorzelcu, Pani Celinie Matysiak nauczycielce chemii w Gimnazjum nr 2 w Zgorzelcu, Pani Danucie Mikulskiej nauczycielce chemii w Publicznym Gimnazjum w Porajowie.

Mamy nadzieję, że konkurs chemiczny znajdzie swe stałe miejsce w harmonogramie konkursów w naszym mieście i powiecie jako nowa naprawdę cenna inicjatywa dla uczniów i nauczycieli.DSC_1016 (Kopiowanie) DSC_0883 (Kopiowanie) DSC_0889 (Kopiowanie) DSC_0895 (Kopiowanie) DSC_0901 (Kopiowanie) DSC_0941 (Kopiowanie) DSC_0946 (Kopiowanie) DSC_0950 (Kopiowanie) DSC_1003 (Kopiowanie) DSC_1004 (Kopiowanie) DSC_1005 (Kopiowanie)

16 stycznia 2016 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się eliminacje ustne etapu okręgowego XLII Olimpiady Historycznej. Wśród 30 uczniów, którzy dostali się do tego etapu, znalazł się uczeń naszej szkoły – Konrad Rokicki (kl. IIC). Na tym etapie uczestnicy odpowiadali przed komisją egzaminacyjną na cztery pytania: dwa z podstawy programowej zakresu rozszerzonego z przedmiotu historia, jedno z wybranej specjalności (starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, historia najnowsza, historia parlamentaryzmu) oraz jedno z wybranych przez uczniów lektur. Do finału kwalifikują się trzej najlepsi uczestnicy etapu okręgowego. Reszta z tych, którzy uzyskali przynajmniej 80 punktów, zostaje wytypowana do finału. Ich prace są wysyłane do Gdańska, celem weryfikacji. Wśród nich znalazł się Konrad.

W tym samym dniu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu odbył się etap okręgowy 57. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tematem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady była rola Polski w kształtowaniu systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Wśród 80 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego, znalazło się trzech uczniów LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu – Filip Pabjan (kl. II B), Konrad Rokicki (kl. II C) i Jarosław Macierowski (kl. II B). Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej, do której zakwalifikowało się 20 uczniów z najwyższym wynikiem z części pisemnej. Wśród nich znalazł się uczeń naszego liceum – Konrad Rokicki, który zakwalifikował się do etapu centralnego 57. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który odbędzie się w marcu w Warszawie.

Opiekunem uczniów jest Pan Tomasz Mańkowski.

57 edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Žwiecie Wspˇ-czesnym (2)

57 edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Žwiecie Wspˇ-czesnym

rokicki konrad

 

Spotkanie z rodzicami uczniów
18.01.2016

I. Spotkanie Dyrektora z Radą Rodziców
czytelnia godzina 16:30-17:00

II. Spotkanie wychowawców klas z rodzicami
godzina 17:00-17:30

III. Dyżury nauczycieli przedmiotów
godzina 17:30-18:30

6 stycznia 2016 r. ulicami Zgorzelca przeszedł Orszak Trzech Króli.
Podobnie jak w latach ubiegłych w to dzieło zaangażowali się uczniowie i nauczyciele z naszego Liceum i Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego. Bardzo liczna grupa młodzieży odtworzyła na schodach zgorzeleckiego MDK scenę dotyczącą edyktu Cezara Augusta.
Wszyscy się doskonale bawili. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w królewskim orszaku.

IMG_9552

IMG_9545

IMG_9537

IMG_9548

IMG_0005

Święta Bożego Narodzenia to te najbardziej ulubione przez wszystkich. To te, na które czekamy cały rok…

Dnia 22 grudnia 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich miał miejsce  uroczysty apel bożonarodzeniowy, podczas którego dyrektor szkoły Danuta Serafińska oraz wicedyrektor Dorota  Czajkowska  złożyły uczniom, rodzicom i nauczycielom najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów w Nowym Roku.

Szkolne jasełka były połączeniem poetyckim obrazem świąt i występami szkolnego chóru.

Po apelu młodzież spotkała się z wychowawcami na klasowych wigiliach.

A na parterze szkoły mogliśmy podziwiać wystawę stroików, wypieków i dekoracji świątecznych.

Jeszcze raz:

Wesołych Świąt!

 

IMG_0004  IMG_0007 IMG_0011 IMG_0039 IMG_0050 IMG_0065 IMG_0077

12369010_10201566554481165_9155126299432269661_n

Tradycją naszej szkoły stał się grudniowy wyjazd uczniów  na jarmark świąteczny w Dreźnie.

Tak i w tym roku, 11 grudnia młodzież naszego liceum udała się do Miśni, gdzie zwiedziła  Manufakturę Porcelany, a następnie  do  Drezna na Jarmark Bożonarodzeniowy zwany  „Weihnachtsmarkt-em”. Miśnieńska Manufaktura  Porcelany  robi niezatarte wrażenie,  od kunsztu rzemieślników, a raczej zdecydowanie artystów,   po…  cenę. Kolejne sale manufaktury    w przystępny sposób prezentują  etapy produkcji  porcelany:  wydobycie glinki kaolinowej,  mieszanie masy glinki, skalenia i  krzemu,  wypalanie, glazurowanie  i malowanie. Zwiedzanie   zakładu  daje  wyobrażenie o nakładzie pracy, zręczności artystów i długości   trwania  poszczególnych etapów.  Samo muzeum porcelany prezentuje  mniej lub bardziej gustowne figury, strojne  barokowe wazy, filiżanki, bomboniery, wazony, piece kaflowe, obeliski a nawet organy  z piszczałkami  z porcelany. W kompleksie miśnieńskim mieści się sklep, gdzie można zakupić różnej urody wyroby.

Kolejnym etapem wycieczki był jarmark świąteczny w Dreźnie oraz Muzeum Transportu, mieszczące się w  byłych stajniach zamkowych.

Weihnachtsmarkt w Dreźnie jest najstarszym rynkiem świątecznym w Niemczech. W  tym roku odbywa się po raz 581. Charakterystycznymi atrakcjami rynku są : piramidy, gwiazdy z Herrnhut, szopka, zakątki bajek, karuzele, a z kulinariów Bratwurst, grzane wino/ również w wersji dla niepełnoletnich/, strucla – Stollen – ciasto drożdżowe z bakaliami i pierniki – Lebkuchen.

I my tam byliśmy  i słodkości jedliśmy.

O czym informuje AB

5387_10201566651163582_3540731197269908599_n  600381_10201566564921426_7344359145127324249_n 1915004_10201566566001453_7825621986469498782_n 1916763_10201566567001478_6761401223306522782_n  10606028_10201566563201383_8178607748460690247_n 12366450_10201566558921276_4258625915876185567_n  247084_10201566559401288_3837347170098348857_n10449946_10201566558881275_6521794315991491193_n12391900_10201566558361262_3523905004188191644_n

12369026_10201566559241284_5003936989804511550_n 12376036_10201566561681345_340318661121720521_n