IMG_0003  

Dnia 15.04.2014 r. odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Zgorzelec, którą poprowadziła pani Zofia Barczyk – Przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec. W sesji uczestniczyli również Burmistrz Miasta Zgorzelec – pan Rafał Gronicz, Zastępca Burmistrza – pan Radosław Baranowski, a także przedstawiciele byłego Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta. Podczas sesji nowi członkowie Rady złożyli ślubowanie, a następnie zostało wybrane nowe Prezydium:

 Przewodnicząca – Kamila Walkowiak – ucz. klasy IIC

Wiceprzewodniczące – Marta Bilińska – ucz. klasy IB

oraz Katarzyna Błauciak – ucz. klasy IID

Sekretarz – Kamila Wojnicz- ucz. klasy IIA

 

Nowym radnym Młodzieżowej Rady Miasta Zgorzelec został również uczeń naszej szkoły – Michał Maleska - z klasy IIF.

 

IMG_0024

IMG_0004

 

 

 

Młodzieżową Radę Miasta objęła opieką Pani Dorota Wiecheć- Przewodnicząca Komisji Wyborczej.

IMG_0537    

W XII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Wojsku Polskim i Miejscach Pamięci Narodowej – szkół ponadgimnazjalnych uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu wykazały się największą wiedzą historyczną z zakresu II wojny światowej. Konkurs odbywał się pod patronatem europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg. Uczennica klasy I E Sandra Andryjiszyn zajęła I miejsce, Paulina Kozioł z II C – II miejsce, a Anna Niedobitek z II C – III miejsce. Laureatkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Opiekunem uczennic była pani Magdalena Siemaszko.

IMG_0542

IMG_0540

IMG_0545

 

 

 

imagesZdrowych, pogodnych i wiosennie radosnych Świąt Wielkiej Nocy wszystkim pracownikom,  uczniom oraz ich rodzinom życzy Dyrekcja  Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

By przerwa świąteczna była dla wszystkich okazją nie tylko do celebrowania rodzinnych chwil, ale i aktywnego  wypoczynku.

 

W dniu 14.04.2014 roku

godz. 17.00 – 18.00

Drzwi otwarte (dyżury wszystkich nauczycieli)

 

Język polski

 

 1. mgr Bogdan Szymański – gabinet nr 71
 2. mgr Bogumiła Siemiatycka – gabinet nr 58
 3. mgr Beata Stypczyńska – gabinet nr 55
 4. mgr Beata Łężny – gabinet nr 53
 5. mgr Karolina Prusiecka – gabinet nr 73

 

Matematyka 

 1. mgr Krystyna Dudek – gabinet nr 59
 2. mgr Małgorzata Zosik – gabinet nr 79
 3. mgr Sylwia Wojciechowska – gabinet nr 72
 4. mgr Dorota Chitruń – gabinet nr 67

 

Język angielski

 

 1. mgr Jerzy Krajewski – gabinet nr 64
 2. mgr Piotr Nowak – gabinet nr 81
 3. mgr Justyna Cebulska – gabinet nr 84
 4. mgr Małgorzata Pasławska – gabinet nr 85
 5. mgr Edyta Woźniak – gabinet nr 51

 

Język niemiecki

 1. mgr Aneta Błaszkiewicz – gabinet nr 54
 2. mgr Alicja Świrska – gabinet nr 77
 3. mgr Regina Semenowicz – gabinet nr 78
 4. mgr Kornelia Bogdziewicz – gabinet nr 70
 5. mgr Elżbieta Chmura – Grzegorowska – gabinet nr 46

  

Historia 

 1. mgr Magdalena Siemaszko – gabinet nr 45
 2. mgr Tomasz Mańkowski – gabinet nr 52
 3. mgr Rafał Pozauć – gabinet w-f – sala sportowa
 4. mgr Kornelia Bogdziewicz – gabinet nr 70
 5. mgr Elżbieta Chmura – Grzegorowska – gabinet nr 46

 

 

Wiedza o społeczeństwie

 

 1. mgr Henryk Kramarzewski – gabinet wicedyrektora nr 34
 2. mgr Magdalena Siemaszko – gabinet nr 45
 3. mgr Bogdan Szymański – gabinet nr 71
 4. mgr Rafał Pozauć – gabinet w-f – sala sportowa

 

Biologia 

1. mgr Anna Oleksyn  – gabinet 75

 

Edukacja dla bezpieczeństwa

 

1. mgr Anna Oleksyn  – gabinet 75

2. mgr Kornelia Bogdziewicz – gabinet 70

 

    Geografia

 1. mgr Kazimierz Walotka – gabinet nr 86Fizyka

  1.mgr Dorota Chitruń –  gabinet nr 67

  2.mgr Krystyna Stokłosa – pokój nauczycielski

   

  Informatyka

 1. mgr Paweł Pilczuk – gabinet nr 49
 2. mgr Małgorzata Zosik – gabinet nr 79 

  Chemia

  1.mgr Renata Rak –- gabinet nr 86

 

           Wychowanie fizyczne

 1. mgr Katarzyna Kondratnik – gabinet w-f – nieobecna
 2. mgr Bartłomiej Czarnecki- gabinet w-f – sala sportowa
 3. mgr Rafał Pozauć – gabinet w-f – sala sportowa
 4. mgr Danuta Serafińska – gabinet dyrektora
 5. mgr Marta Bukowa – gabinet w-f – sala sportowa

 

Podstawy Przedsiębiorczości

 1. mgr Henryk Kramarzewski – gabinet wicedyrektora nr 34
 2. mgr Magdalena Siemaszko – gabinet nr 45 

  Religia

  1.mgr Katarzyna Przytulska- gabinet nr 76

  2.ks. mgr Marcin Konieczny – gabinet nr 76

   

  Pedagog

   

  1.mgr Marta Łyczkowska – nieobecna

 KONKURS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelca pana Rafała Gronicza wraz z współorganizatorami jak co roku zorganizował dwa Powiatowe Konkursy wiedzy o HIV/AIDS  na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki hojności Burmistrza Miasta  Zgorzelec ranga Konkursu wzrosła, co przełożyło się na liczbę szkół chętnych do wzięcia udziału w Konkursie. W Konkursach uczestniczyło 11 Gimnazjów i 5 szkół Ponadgimnazjalnych z powiatu zgorzeleckiego.

DSCF1168

Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Od 1985 r. do końca sierpnia 2013 r. wykryto w Polsce 17 084 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób. Każda osoba żyjąca z HIV, która nie wie, że jest zakażona może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

Wiedza startujących w konkursie jest zdecydowanie wyższa  niż przeciętnego ucznia w ich wieku.

Nie wynaleziono jeszcze leku, który całkowicie wyeliminuje HIV  Od kilku lat dzięki nowoczesnej terapii antywirusowej, AIDS do tej pory uważana za śmiertelną stała się chorobą przewlekłą. Najważniejszym celem Konkursów jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki ponieważ epidemia HIV w Polsce nie została opanowana.

W konkursie wiedzy o HIV/AIDS na poziomie gimnazjów pierwsze i drugie  miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Węglińcu-Angelika Bednarczuk i Patrycja Medyńska. Trzecie finałowe miejsce otrzymała liderka poprzednich Konkursów Julia Karska z Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu. Ponadto przyznano pięć wyróżnień, które otrzymali: Oliwia Kędzierewicz z Gimnazjum Nr 3 w Zgorzelcu, Katarzyna Pełka z Gimnazjum w Ruszowie, Patrycja Kulesza i Natalia Dziedzic z Gimnazjum w Zawidowie oraz Oskar Adamski z Gimnazjum Nr 2 w Bogatyni. Gratulujemy finalistom i uczestnikom Konkursu i życzymy sukcesów w nauce.

Powiatowy Konkurs wiedzy o HIV/AIDS na poziomie szkół Ponadgimnazjalnych został zorganizowany w Restauracji „Placebo” w Zgorzelcu. Zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta Zgorzelec pani Jolanta Ptak, sekretarz Urzędu Miasta i pan Andrzej Pałys, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz pan Artur Biliński, starosta Zgorzelecki, i Monika Święcicka-Kozakiewicz, rzecznik prasowy .

Uczestnicy Konkursu nie mieli łatwego zadania, gdyż testy były na bardzo wysokim poziomie i trzeba było mieć wiedzę, która przełoży się na sukces. Na 38 możliwych do zdobycia punktów I miejsce i 31 punktów uzyskała Michalina Czekałowska z Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu, która w nagrodę otrzymała tablet i książkę.

DSCF1211

 

Drugą nagrodę wywalczyła Aleksandra Bednarczuk z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu i w nagrodę otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny. Trzecią nagrodę otrzymała Emilia Nowiczuk z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni i w nagrodę otrzymała dysk zewnętrzny. Komisja Konkursu postanowiła że zostanie przyznana czwarta nagroda, którą zdobyła Weronika Szałas z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgorzelcu, która także otrzymała dysk zewnętrzny. Ponadto przyznano 4 wyróżnienia dla : Radosława Skóry, Agnieszki Szałas, Jarosława Paduch oraz Noemi Dymarskiej. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki w postaci pamięci zewnętrznej lub słuchawek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu dziękuje bardzo Burmistrzowi Miasta Zgorzelec za patronat i sponsoring obu konkursów, pani Marzenie Dygas – Glapińskiej  i jej uczniom za wystawienie spektaklu teatralnego pt. „Czerwony Kapturek – życie to nie bajka” oraz współorganizatorom: Gimnazjum w Węglińcu i Zespołowi  Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgorzelcu za trud włożony w organizację, przygotowanie  konkursów i nagrody.

 

 

 

 

MARIA

W piątek, 4 kwietnia 2014, w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbyły się rejonowe eliminacje 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Powiat zgorzelecki reprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich :

W kategorii recytacja:

Michalina Kimera, kl. IIE

W kategorii wywiedzione ze słowa:

Wiktoria Jarosz, kl. IIIE

Krzysztof Oleksyn, kl. ID, akompaniament fortepianowy Piotr Kosiorek, kl. IC

W kategorii poezja śpiewana:

Agnieszka Weryszko, kl. IIE, akompaniament fortepianowy Szymon Justyński

Maria Ilczyna, kl. IIIF, akompaniament fortepianowy Emil Smardzewski.

 Jury postanowiło, że spośród 16. uczestników kategorii poezji śpiewanej III miejsce zajęła Agnieszka Weryszko, a II miejsceMaria Ilczyna.

Do wojewódzkiego etapu, który odbędzie się 10 maja (sobota) 2014 w Bolesławcu zakwalifikowała się Maria Ilczyna.

 

Życzymy powodzenia!

 

 

 

AGNIESZKA

 

DSC_0988

Dzień Otwartych Drzwi w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich      w Zgorzelcu  zostanie zapamiętany przez licealistów jako czas pełen wytężonej pracy   i znakomitej zabawy. Gimnazjaliści mogli zapoznać się  z szerokim wachlarzem naszych  profili.

W pomysłowy sposób zaprezentowane zostały kierunki: matematyczno-fizyczny/informatyczny, biologiczno-chemiczny, a także humanistyczny z rozszerzonymi językami obcymi oraz przedmiotami dodatkowymi edukacji filmowej i medialnej.

Szczególne zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziła nowa pracownia chemiczna. Przygotowane przez uczniów pokazy chemiczne i fizyczne zostały odebrane bardzo  pozytywnie. Gimnazjaliści dowiedzieli się, między innymi, jak zrobić  krem do rąk. Nadzorująca pokazy chemiczne pani Renata Rak przyznała, że uczniowie gimnazjów  okazali zadziwiająco szeroką wiedzę chemiczną i szybko nawiązali kontakt ze swoimi kolegami z liceum, włączając się aktywnie w wykonywane doświadczenia.

Młodzież mogła również uczestniczyć w warsztatach tanecznych i poznać tańce różnych narodów.

W czytelni nasi goście z gimnazjów przenieśli się do krainy dzieciństwa, gdzie spotkać mogli dobrego Kopciuszka, Księcia, złą Macochę  i jej okropne córki, oraz wiele innych postaci w bardzo współczesnej inscenizacji bajki o Kopciuszku.

W pełnej powagi atmosferze toczył się historyczny proces, w którym głównym oskarżonym był król Stanisław August Poniatowski. Gimnazjaliści z dużym zainteresowaniem słuchali bohaterów rozprawy, wśród których zdecydowanie wyróżniała się piękna caryca, sędzia przybrany w togę oraz Diabeł.

Do wybrania naszej szkoły zachęcali uczący się już tu licealiści.  LO ciągle zmienia się na lepsze, przykładem jest choćby Dzień Otwartych Drzwi. W tamtym roku było fajnie, w tym – rewelacyjnie – podkreśla Kasia, która  w liceum  uczy się pierwszy rok i nie żałuje swojego wyboru.

Na wspaniałe dziewczyny i wspaniałych chłopców – tegorocznych absolwentów gimnazjów, czekają koleżanki i koledzy oraz nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich. Przyjdźcie, bo u Śniadeckich uczyć się warto. Bardzo szybko stwierdzicie, że ŚNIADECCY TO WASZA SZKOŁA!

DSC_0998

DSC_1018

DSC_1002

DSC_0969

DSC_1062

DSC_1044

DSC_1028

DSC_1050

DSC_1021

DSC_0958

 

 

 

seminarium plakat

Uczniowie klasy IB postanowili zorganizować seminarium historyczne. Tematem była historia najnowsza Polski 1989-2014. Przedsięwzięcie było jedną z wielu inicjatyw tej klasy, przygotowanych w ramach konkursu „Polska – moja Ojczyzna – 25 lat wolności”.

Spotkanie odbyło się 1 kwietnia 2014 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich. Data miała znaczenie symboliczne – kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Seminarium rozpoczęło się o godzinie 13:30 krótkim wprowadzeniem. Zgromadzonych gości powitano patriotycznym akcentem. Klasa IB przypomniała, że jest tu nie tylko po to, by odświeżyć pamięć historyczną, ale też dumę narodową. Następnie poproszono o otwarcie seminarium dyrektor liceum panią Danutę Serafińską. Po wystąpieniu pani dyrektor, przyszła pora na właściwą część seminarium czyli wykłady.

Pierwszy wygłoszony referat miał za zadanie wprowadzić młodzież w realia komunizmu. Przedstawiono problemy ówczesnej ludności, takie jak problemy ze zdobyciem podstawowych artykułów spożywczych. Wykład urozmaiciła inscenizacja historyczna naszych kolegów przebranych za członków MO, ORMO, LWP. Mundury zostały wypożyczone przez Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku.

Następne wystąpienia objęły tematykę ruchu oporu w Polsce, obrad Okrągłego Stołu, pierwszych wolnych wyborów, przemian politycznych i gospodarczych.

Ostatni wykład dotyczył historii najnowszej, czyli m. in. wstąpienia Polski do NATO i UE.

 

zdj.3 zdj.2

zdj.1

zdj.4

zdj.5

Liceum Ogólnokształcące  im. Braci Śniadeckich zaprasza gimnazjalistów do projektu „Chemia u Śniadeckich”.

Celem dodatkowych zajęć jest przygotowanie uczniów gimnazjum do projektu realizowanego z Politechniką Wrocławską „Młody Chemik Eksperymentuje”.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 kwietnia 2014 r. Zajęcia są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Zajęcia prowadzi pani Renata Rak – nauczyciel chemii.

 

Zapraszamy!

TERMINY DEKLARACJA

 

Śniadeccy – moja szkoła

PROGRAM DNIA OTWARTYCH DRZWI

 w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich 

4 kwietnia 2014 r., piątek

 

Zajęcia odbywają się w godzinach:

12:00-12:20 – parter: punkty informacyjne dotyczące profili klas- spacer po szkole

z gimnazjalistami

12.00-12.20 – aula II piętro – spotkanie  kandydatów z dyrektorem szkoły

12:30-13:00

13:00-13:30             cykliczne zajęcia do wyboru wg harmonogramu

13:30-14:00

Rodzaj zajęć

Prowadzący

Sala

Piętro

Temat zajęć

Chemia Renata Rak

lab. chem

piwnica

Praktyczne wykorzystanie chemii w kosmetyce
Wychowanie fizyczne Bartłomiej Czarnecki, Tadeusz Morawski,Rafał Pozauć

Sala sportowa

parter

Gry zespołowe
Biblioteka Mieczysława Szeliga, Barbara Rutkowska wybrani uczniowie

czytelnia

parter

Powrót w krainę dzieciństwa – inscenizacja bajki o Kopciuszku
Podstawy Przedsiębiorczości Magdalena Siemaszko

45

parter

„Debata ekonomiczna”
Język niemiecki Alicja Świrska

sala lustrzana

1

Warsztaty taneczne – tańce różnych narodów
Informatyka Paweł Pilczuk

49

1

„Wycieczka do wnętrza komputera”
Język angielski Małgorzata Pasławska, Edyta Woźniak

51

1

„English is fun”- zabawy z językiem angielskim
Historia Tomasz Mańkowski

52

1

Inscenizacja historyczna-rozprawa historyczna nad postacią Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Język polski Beata Łężny, Bogumiła Siemiatycka

53

1

„Po epokach literackich,”
Język niemiecki Aneta Błaszkiewicz

54

1

„Film w nauczaniu języka niemieckiego”
Język polski Beata Stypczyńska

55

1

„Zagraj z nami!” (gry, puzzle itp.) Wystawa prac – „Nasze LO”
Świetlica, pedagog Marta Łyczkowska, Katarzyna Kondratnik

60

1

Szkolny Ośrodek Kariery

Język angielski Jerzy Krajewski

64

2

Quiz-piosenka angielska; Quiz-Wielka Brytania
Fizyka Dorota Chitruń

 67

2

Film dydaktyczny - konkurs fizyczny
Język niemiecki Kornelia Bogdziewicz

70

2

Z językiem włoskim „Pod rękę”
Matematyka Sylwia Wojciechowska

72

2

Gry i zagadki logiczne. Warsztaty- kurs układania kostki Rubika
Język niemiecki Regina Semenowicz

78

3

 Łamigłówki językowe
Język angielski Piotr Nowak

81

3

Porozmawiajmy po angielsku-angielski w praktyce
Język angielski Justyna Cebulska

84

3

Spektakl w języku angielskim
Geografia Kazimierz Walotka

86

3

Kto pierwszy zdobył Mt. Everest? – film

 

 

 

Śniadeccy – moja szkoła

e-mail: zgorzeleclo@wp.pl  www. lo.zgorzelec.org