Herb szkoły

Finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W ostatecznych eliminacjach w Niepokalanowie spotkało się 120 finalistów – przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników z całej Polski. Naszą szkołę oraz diecezję legnicką reprezentowały Patrycja Kubacka oraz Małgorzata Weber z klasy 2c.

Na program tegorocznego finału konkursu biblijnego złożyły się eliminacje testowe, do których jeszcze pierwszego dnia przystąpili wszyscy finaliści oraz część ustna. Do decydującego etapu  awansowało 7 uczestników, którym najlepiej powiodło się w teście. Naszym uczennicom udało się zdobyć tytuł  Finalistek.

Poza eliminacjami konkursowymi uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie Bożego Słowa oraz mieli okazję uczestniczyć w koncercie zespołu „Wyzwoleni z niewoli”. Formację tworzą dwaj hip-hopowi artyści, Jacek „Heres” Zajkowski i Piotr Zalewski. Obaj niegdyś uwikłani w uzależnienia, przeżyli głębokie przemiany duchowe. Od kilku lat jeżdżą po całej Polsce ewangelizując i dając świadectwo swoich nawróceń, grają koncerty i dzielą się wiarą z młodymi. Co roku trafiają do tysięcy ludzi. Szczególny wymiar miała tegoroczna modlitwa wieczorna „młodych biblistów” w Niepokalanowie. W godzinie Apelu Jasnogórskiego uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się na placu przed bazyliką NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, gdzie w łączności z Jasną Górą powierzyli się matczynej opiece Maryi.. Uczestnicy zostali zaproszeni do odnowienia swoich przyrzeczeń chrzcielnych.

W drugim dniu finału, od rana, finaliści  mogli zwiedzić z przewodnikami Niepokalanów, wzięli udział w Eucharystii, którą w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask sprawował bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Po południu siedmioro wyłonionych laureatów przystąpiło do części ustnej, by rywalizować o miejsca na podium. Zakres pytań finałowych obejmował Księgę Psalmów oraz dwa listy św. Pawła – do Filipian i do Galatów wraz z wprowadzeniami, przypisami i słownikiem pojęć. Najlepsi mieli szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy matematyka.

Formuła konkursowa zakłada zdobycie finałowego podium. Organizatorzy podkreślają jednak, że prawdziwie zwycięzcą jest każdy, kto sięgnął po Słowo Boże, zachwycił się nim i czyni zeń treść swojego życia. Tak też do konkursu biblijnego podchodzą koordynatorzy z „Civitas Christiana”, którzy obok eliminacji proponują uczestnikom udział w warsztatach biblijnych, nabożeństwach Słowa Bożego czy spotkaniach z ludźmi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii.

Tegoroczna edycja konkursu zakończyła się, my dziś gratulujemy Patrycji i Małgorzacie i życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym w XXIII edycji !

20180604_134344

20180604_154157

20180605_124237

20180604_210036

20180604_095850