Herb szkoły

Listopad miesiącem pamięci…

Tradycja obchodów Święta Zmarłych sięga okresu średniowiecza gdzie już wtedy pojawiały się obrzędy zaduszkowe.  Spośród ogromnej ilości rozmaitych zwyczajów i praktyk dzisiaj najczęściej  celebrujemy pamięć o najbliższych, poprzez zapalenie świec lub zniczy czy złożenie kwiatów na grobach naszych bliskich, których już z nami nie ma.

W gronie rodzinnym lub sami udajemy się na nostalgiczny spacer na cmentarze udekorowane jesiennymi liśćmi i promieniami słońca, gdzie przy grobach bliskich modlimy się i odtwarzamy w pamięci wspomnienia o osobach , które już są Piętro wyżej.

1 Dzień listopada to Święto Wszystkich Świętych, którzy będąc w niebie stają się pośrednikami między żyjącymi ludźmi a Bogiem. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to okres pamięci narodowej. Nie zapominajmy o zapaleniu symbolicznego znicza na grobach powstańczych, w kwaterach żołnierskich, na bezimiennych często polnych i leśnych mogiłach żołnierzy ……

Wyjątkowość pierwszych listopadowych dni niech będzie czasem refleksji nad mijającym życiem oraz czasem wyciszenia i naszej pamięci.