Herb szkoły

Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów organizowany w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International na rzecz ochrony praw człowieka na całym świecie, odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, polega na pisaniu listów w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób.

To największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie rok do roku autorzy listów łącza siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

Maraton Pisania Listów po raz pierwszy został zorganizowany w 2001 roku w Polsce. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. Dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu już od kilku lat włącza się w międzynarodową akcję i zachęca uczniów naszego Liceum do uczestnictwa w maratonie. Tym razem na apel odpowiedziały uczennice klasy 2F, które zaangażowały się w pisanie listów – bo DZIEWCZYNY MAJĄ MOC !!!

podziękowanie od Biblioteki Miejskiej w Zgorzelcu za udział w maratonie