Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie
dla przyszłych pokoleń.
Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię,
niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!?
Jan Paweł II
Szkolny Konkurs Dziedzictwa Narodowego odbył się 14 .03. 2019 r w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Ogólnoszkolne wydarzenie skierowane było do uczniów klas pierwszych i drugich, pod hasłem Polska to Nasz Wspólny Dom Ojczysty. Celami konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej naszej Ojczyzny oraz wspólna edukacyjna zabawa i współzawodnictwo oparte na przyjaźni i wzajemnym szacunku, a dodatkowo pogłębienie integracji zespołu klasowego.
Uczestnicy konkursu od stycznia mieli za zadanie przygotować kilkunastominutowy spektakl słowno?muzyczny wylosowanego regionu Polski, a w gabinetach lekcyjnych mieli zaprezentować dorobek materialny i niematerialny dziedzictwa kulturowego będącego miniaturką wylosowanego regionu.
Uczniowie i wspierający ich wychowawcy z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji w stylu fair play. Na szczególną uwagę zasługuje fakt dużego zaangażowania również rodziców, którzy nie tylko szyli stroje, ale także wspierali merytorycznie, technicznie i kulinarnie uczniów. Pewnie dlatego poziom odbywającego się pierwszy raz konkursu był tak wysoki. Wspaniała prezentacja baśni, legend, ciekawostek o regionach Polski, a wszystko ładnie zamknięte w klamrach historycznych, poparte dużą dawką dobrego humoru. Kreatywność uczniów oraz dbałość o szczegóły, zwłaszcza w doborze strojów, scenografii i kulinariów wzbudziła podziw publiczności. Tego dnia rywalizację klas obserwował Starosta Zgorzelecki Pan Artur Bieliński, który dodatkowo życzliwie wszystkim uczniom kibicował. Uczniowie na ten konkurs w wielu przypadkach sami pisali scenariusze, obsadzali w rolach swoich wychowawców, wiedzieli bowiem, że kultura jest tożsama z tradycją historyczną, jak i tradycją żywą kształtowaną współcześnie.
Jury tego dnia reprezentowane było zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów klas III. Oceniane w pierwszej kolejności były przedstawienia klas na sali gimnastycznej, a następnie przenieśliśmy się do gabinetów klasowych, gdzie uczniowie prezentowali ciekawostki regionalne, instalacje zabytków architektonicznych, prezentacje multimedialne, stanowiska folklorystyczne, a także sztukę kulinarną. Uczniowie członków jury witali tradycyjnie po polsku, chlebem i solą, uśmiechem, śpiewem i tańcem.
Podziękowaniem dla Licealistów za wysiłek związany z przygotowaniami do Szkolnego Konkursu Dziedzictwa Narodowego był koncert kwartetu w rytmie flamenco zorganizowanego przez Łódzkie Biuro Koncertowe Wirtuoz oraz wspólnie zatańczony taniec zwycięzców, popularnie nazywany belgijką, tańczony w parach ustawionych w kole.
Jury po trwających długo debatach i nie ukrywajmy sporach, ostatecznie wyłoniło zwycięzców:
I miejsce klasa 2A
II miejsce klasa 2F
III miejsce klasa 2E
III miejsce klasa 2B
Informujemy, że jury skorzystało z możliwości przyznania dodatkowych nagród w postaci złotych biletów, którymi uhonorowała klasy 2C, 1A , 1B oraz 1E.
Mamy nadzieję, że tegoroczny sukces konkursu spowoduje, iż na stałe zagości on w kalendarzu wydarzeń i uroczystości naszego Liceum.