Ziemia Małopolska stała się kierunkiem wycieczki klasy 2D wraz z opiekunami p. Renatą Rak i p.Anetą Błaszkiewicz.
Pierwszym punktem była wizyta w urokliwym Kazimierzu. Niegdyś niezależne miasto sąsiadujące z Krakowem, dziś jego część, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i arcyciekawą historią. Historia ta jest nierozerwalnie związana z kulturą, religią i kilkusetletnią obecnością Żydów w Polsce. Wizyta na Kazimierzu to również lekcja żydowskich tradycji, religii i zwyczajów, powrót na krótką chwilę do świata, którego już nie ma.
Głównym celem wycieczki był Kraków, który przez pięć stuleci pełnił funkcję stolicy Polski, dziś nadal jest jednym z jej najważniejszych i najpiękniejszych miast. Skupia w sobie 1/4 muzealnych zasobów naszego kraju, a odwiedzenie go pozwala na obcowanie z zachowanymi śladami historii i podziwianie wspaniałych dzieł sztuki.
Najwięcej wzruszeń dostarczyła wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu to jedna z największych europejskich nekropolii i jedna z najczęściej odwiedzanych tragicznych pamiątek po II wojnie światowej. To zdumiewająca opowieść – o bestialstwie, eksterminacji, ale i męczeństwie i bohaterstwie więźniów.
Wyjazd pozwolił uczniom poznać dorobek kulturowy naszego kraju i zrozumieć chociaż część historycznych zdarzeń, które zupełnie inaczej się interpretuje widząc żywe ślady historii.