Drodzy Rodzice oraz Uczniowie!
Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która ma na celu poznanie Państwa opinii na temat uzależnień behawioralnych.
Ankieta jest całkowicie ANONIMOWA, a to oznacza, że nie są tam podawane żadne dane osobowe. Szczere odpowiedzi są bardzo ważne, ponieważ mogą pomóc w tworzeniu lepszych zajęć profilaktycznych. Istnieje możliwość ominięcia dowolnego pytania, jeśli nie chcemy udzielić na nie odpowiedzi. Ankietę należy wypełnić do 10 listopada.
O ile w świadomości społecznej istnieje wiedza na temat problemów alkoholowych i związanych z zażywaniem narkotyków, o tyle problem uzależnień behawioralnych jest ciągle traktowany marginalnie i z pobłażaniem.
Minimalizowanie znaczenia uzależnień behawioralnych ma wymierne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Jeśli problem ryzykownych zachowań jest niedostrzegalny bądź bagatelizowany przez rodziców i opiekunów, to wiąże się to z dość późnym reagowaniem na już zaawansowane uzależnienie, które przejawia się wymiernymi konsekwencjami np. związanymi z edukacją szkolną, zaburzeniami emocjonalnymi i prawidłowym rozwojem osobowości. Nasilenie uzależnień behawioralnych związanych z technologiami cyfrowymi jest szczególnie widoczne na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uważa się, że wiek gimnazjalny jest eksplozją zachowań ryzykownych, które prowadzą do uzależnień.