W dniu 4 marca uczniowie klas I i II humanistycznych wzięli udział w inspirującej wycieczce edukacyjnej do Zielonej Góry. Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy z zakresu historii, mitologii oraz zapoznanie się z aspektami pracy archiwalnej i muzealnej. Pierwszym etapem naszego wyjazdu były wykłady, które odbyły się na Uniwersytecie Zielonogórskim – jednej z najmłodszych polskich uczelni. Mieliśmy okazję wysłuchać wielu prelekcji na tematy obejmujące historię współczesną jak i wczesnego średniowiecza. Przybliżone zostały nam różne postacie, między innymi Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski.
Po krótkiej przerwie, tematem wykładów stała się mitologia oraz jej wpływ na współczesną literaturę i popkulturę.
Wykładowcy zapoznali nas nie tylko z bogami mitologii greckiej, a także z bogami czczonymi przez Sumerów. W tym czasie, uczniowie klasy I odwiedzili Archiwum Państwowe, gdzie zapoznali się z cennymi starodrukami. Mieli niepowtarzalną okazję obserwować proces konserwacji i odnawiania tych unikatowych dokumentów, co pozwoliło im zrozumieć znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego. Zobaczyli ogromne zbiory dokumentów z całego kraju oraz zabytkowe pieczęcie.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza, mieszczącym się w renesansowym pałacu z XVII wieku w Świdnicy. Uczestniczyliśmy w fascynującej podróży przez epoki kamienia, brązu i żelaza. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty odkryte na terenie całego województwa, w tym szkielety, ceramikę oraz narzędzia codziennego użytku ludzi żyjących w tych okresach. Ekspozycje muzealne obejmowały wiele aspektów życia, przykładem ekspozycji o tej tematyce jest wystawa pt. “Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu”.
Wycieczka do Zielonej Góry dostarczyła uczniom nie tylko solidnej dawki wiedzy teoretycznej, ale także umożliwiła bezpośredni kontakt z historycznymi artefaktami i procesami ich ochrony. To doświadczenie z pewnością wzbogaciło nasze humanistyczne horyzonty i zainspirowało do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości.
Aleksandra Boryczewska, klasa 2C