Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, ?którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu?. Żołnierzy Wyklętych określa się również ?Żołnierzami Niezłomnymi ? lub ?żołnierzami drugiej konspiracji?.
1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Zachęcamy uczniów naszego Liceum do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?, który w tym roku będziemy obchodzili już po raz dziesiąty. 1 marca w całej Polsce będą organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty.
Materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas okolicznościowych lekcji i obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szczególnie pomocna będzie wirtualna paczka historyczna dostępna na stronie. Można w niej znaleźć liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne. To wartościowe źródło informacji.
Serwis Polskiego Radia ?Żołnierze Wyklęci?. Są w nim dostępne unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także relacje ?Niezłomnych?, ich sylwetki, a także opisy procesów i represji, jakie ich spotkały. Serwis jest dostępny na stronie Polskiego Radia.
Stołeczne Archiwum Akt Nowych zaprasza na wystawę online ?Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych? – https://www.aan.gov.pl/galeria,art,652,wzruszajace-listy-dzieci-zolnierzy-wykletych
Zespół Pieśni i Tańca ?Śląsk? przygotował wzruszające, artystyczne przeżycie z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Koncerty pieśni patriotycznych wykonany przez Zespół Pieśni i Tańca ?Śląsk? obejrzeć będzie można online, na oficjalnym profilu Facebook oraz YouTube Zespołu 1 marca o godz. 18:30